fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kauza Sergeja a Alexandra S., v ktorej boli oslobodení, sa vracia na prvostupňový súd

Ilustračné foto - SITA

Kauza podnikateľov Sergeja a Alexandra S., spojená s podplácaním šéfa daňovákov v Dunajskej Strede, sa vracia na Špecializovaný trestný súd (ŠTS).

Rozhodol o tom dnes dovolací senát Najvyššieho súdu SR (NS SR). Ten zrušil verdikt, ktorým ŠTS v roku 2015 otca a syna oslobodil v kauze podplácania a takisto následný verdikt odvolacieho senátu NS SR, ktorý rozhodnutie potvrdil. Dovolací senát v tomto prípade konštatoval porušenie zákona v prospech obžalovaných.

Podľa obžaloby si v tomto prípade Sergej a Alexander S. v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443-tisíc eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa. Spod obžaloby však otca so synom ŠTS v júli 2015 oslobodil, pričom v novembri 2016 verdikt potvrdil aj Najvyšší súd.

  “Nemienim tlačiť na nič” – predseda vlády Igor Matovič v Na telo

Podnikatelia Alexander a jeho otec Sergej S. si v apríli 2015 na NS SR vypočuli právoplatný rozsudok, ktorým ich súd uznal vinnými z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. NS SR tak potvrdil verdikt ŠTS z roku 2014. Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vyplácania vrátenej DPH desať percent z uplatnených odpočtov.

Odmenu jej v decembri 2010 vypočítali na 290-tisíc eur, Mária Z. napokon dostala 40-tisíc eur v hotovosti. Zvyšných 250-tisíc eur nechala na ďalšie zhodnotenie u podnikateľov s tým, že si ich môže kedykoľvek vyžiadať.

Sergej dostal v tomto prípade trest sedem rokov, syn Alexander šesťročný trest. Obaja si ich mali odpykať vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. Alexandra z výkonu trestu podmienečne prepustili v roku 2017, jeho otca začiatkom roku 2018.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info