HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bieloruská opozičná líderka Maryja Kolesniková bola „unesená“

Maryja Kolesniková / Twitter (@KenRoth)

Maryja Kolesniková, jedna z popredných predstaviteľov bieloruskej opozície, bola zrejme unesená v Minsku. Je jedinou z trojice žien, ktorá viedla predvolebnú kampaň proti prezidentovi Lukašenkovi a ostala v krajine, informuje portál RT.

Podľa správy očitého svedka v súvislosti s bieloruským spravodajským portálom Tut.by bola Kolesniková v pondelok ráno unesená a umiestnená do mikrobusu s nápisom „Komunikácia“ na boku. Kto ju vzal, je zatiaľ neznáme a pokusy jej spolupracovníkov kontaktovať ju sa zatiaľ javia ako márne.

„Otočil som sa a videl som, ako ľudia v civile a maskách tlačili Maryju do mikrobusu. Telefón jej dokonca vyletel z ruky, pričom jeden z ľudí ho zdvihol, skočil do mikrobusu a odišiel,“ prezradil očitý svedok.

Minské policajné oddelenie v rozhovore pre ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti poprelo akékoľvek vedomosti o zadržaní Kolesnikovej.

Hrozba používania jadrových zbraní pod Trumpom rastie a na obnovenie zmluvy New START môže byť už „príliš neskoro“

Kolesniková vstúpila do centra pozornosti v júli, keď bol zatknutý jej šéf Viktor Barbariko – pôvodne považovaný za popredného opozičného lídra Lukašenka – a nemohol kandidovať proti Lukašenkovi. Kolesniková pracovala ako vedúca jeho kampane. Spolu so Svetlanou Cichovskou a Veronikou Čepkalo, ktorým manželom tiež zakázali kandidovať, viedla obvinenie s cieľom zosadiť bieloruského prezidenta. Cichovská a Čepkalo odvtedy opustili krajinu.

Po údajne zmanipulovaných voľbách sa Kolesniková pripojila k Bieloruskej koordinačnej rade, ktorú zriadil bývalý kandidát na opozíciu Cichovská na uľahčenie pokojného prechodu moci. Podľa člena skupiny Maxima Znaka nie je Klesniková jedinou osobnosťou spojenou s Koordinačnou radou, ktorá sa stratila.

„Neviem, kde sú Maryja (Kolesniková) a (hovorca rady) Anton (Rodnenkov), a nemôžem ich kontaktovať. Takisto nemôžem nadviazať kontakt s (viceprezidentom pre softvérové ​​inžinierstvo) Maximom Bogretsovom a výkonným tajomníkom Rady Ivanom Kravtsovom,“ uviedol Znak.

Bieloruský prezident Lukašenko predtým kritizoval Koordinačnú radu, pričom označil jej prácu za „pokus o prevzatie moci“ a pohrozil „opatreniami“ na „schladenie niektorých horúcich hláv“.

Lukašenkov asistent tvrdí, že voľby boli „spravodlivé“ a chce mier (FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info