fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V utorok by mala pokračovať kauza šekov predsedu ĽSNS

Na snímke poslanec Národnej rady SR Marián Kotleba (ĽSNS). FOTO TASR - Martin Baumann

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vytýčil na utorok ďalšie pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianom K. Ten je stíhaný pre kauzu odovzdávania šekov, ktoré podľa orgánov činných v trestnom konaní obsahovali extrémistickú symboliku.

Naposledy sa v tomto prípade malo pojednávať v júli, súdu sa však nevrátil načas spis z Najvyššieho súdu SR (NS SR). Ten v tejto veci rozhodoval o sťažnosti obžalovaného poslanca voči tomu, že sudkyňa, ktorá prejednáva prípad na ŠTS, sa z neho nevylúčila pre zaujatosť. Sťažnosť senát NS SR vyhodnotil ako nedôvodnú.

Marian K. namietol v kauze šekov zaujatosť sudkyne na hlavnom pojednávaní ešte začiatkom júna. Ako zdôvodnil, prekážala mu komunikácia sudkyne s jedným zo znalcov, ktorý pre súdne konanie vypracoval posudok. Táto komunikácia, ako aj spôsob vedenia celého procesu podľa obžalovaného dokazuje jej jednoznačnú zaujatosť voči nemu. Samosudkyňa ŠTS Ružena Sabová sa však podľa vlastných slov necíti voči obžalovanému zaujatá a preto sa nevylúčila z prejednávania prípadu šekov. „Necítim sa byť v tejto veci zaujatá,” povedala v júni s tým, že jej úlohou ako sudkyne je zistiť skutkový stav veci.

Na poslednom pojednávaní v tejto kauze začiatkom júna tiež obhajoba navrhla vykonanie viacerých dôkazov. Medzi nimi sú napríklad návrhy zákonov, ktoré strana ĽSNS predložila do parlamentu. Takisto navrhovali výsluch viacerých svedkov, vrátane exministra vnútra Roberta Kaliňáka alebo bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Antona Šafárika.

Ľuboš Blaha – “Lipšic funguje ako Matovičov Urválek”

Predseda ĽSNS Marian K. čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur. Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu

„We must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora. Samosudkyňa ŠTS Ružena Sabová zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

  “Nemienim tlačiť na nič” – predseda vlády Igor Matovič v Na telo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info