fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Novou kandidátkou na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ môže byť Martina Jánošíková

Martina Jánošíková. FOTO - TASR

Súdna rada Slovenskej republiky bude voliť Martinu Jánošíkovú za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ). Rade ju navrhla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a jej voľba sa uskutoční 21. septembra.

Informovala o tom hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller. Slovensko nedokáže od roku 2016 obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Na súd už poslalo štyroch kandidátov – Máriu Patakyovú, Radoslava Procházku, Ivana Rumana a Michala Kučeru, avšak panel, ktorý posudzuje jednotlivých kandidátov, nebol presvedčený o žiadnom našom kandidátovi.

Rada bude na riadnom zasadnutí 21. septembra voliť aj kandidátov na Súdny dvor EÚ a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR). Zatiaľ jediným kandidátom na sudcu európskeho súdneho dvora je u Miroslav Gavalec. Toho navrhli členovia rady Juraj Kliment a Elena Berthotyová.

Predseda súdnej rady Ján Mazák pritom v pondelok 31. augusta predĺžil lehotu na predkladanie kandidátov na sudcu súdneho dvora do 11. septembra. Požiadala ho o to ministerka spravodlivosti Kolíková. Žiadosť odôvodnila krátkosťou pôvodnej lehoty na navrhnutie odborne a morálne nespochybniteľného kandidáta. Sudcom Súdneho dvora EÚ za Slovenskú republiku je v súčasnosti Daniel Šváby, ktorému sa funkčné obdobie končí v októbri 2021.

Kandidátkou na podpredsedníčku NS SR je Andre Moravčíková. Na tento post ju navrhol podpredseda NS SR Ján Šikuta.

  “Nemienim tlačiť na nič” – predseda vlády Igor Matovič v Na telo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info