HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ceny pohonných látok by mali stagnovať alebo len veľmi mierne rásť

AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by mali v nasledujúcom období stagnovať alebo len mierne veľmi rásť. Predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová. Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach.

„Vzhľadom na vývoj v predchádzajúcich týždňoch, kedy bola aktivita na ropnom trhu utlmená, očakávame, že benzín na našich pumpách bude v nasledujúcom týždni taktiež stagnovať alebo len veľmi mierne rásť o pár desatín percenta,“ povedala pre agentúru SITA.

Ceny benzínu na našich pumpách zaznamenali minulý týždeň len nepatrné zmeny. Cena 95 – oktánového benzínu dosiahla v 35. tohtoročnom týždni úroveň 1,156 eura za liter a v porovnaní s predchádzajúcim týždňom nepatrne klesla o 0,1 %. Nevýrazný vývoj zaznamenal aj 98 – oktánový benzín, ktorého cena mierne vzrástla o 0,2 % na úroveň 1,346 eura za liter. Ceny nafty sa nezmenili a zostali na hodnote 1,037 eura za liter.

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je benzín aj nafta lacnejšia o zhruba 12 až 17 %. „Aj v medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie, konkrétne benzín o 10 až 12 % a nafta takmer o 14 %,“ dodala Glasová.

Už niekoľko týždňov je vývoj na svetovom ropnom trhu viac-menej stabilný a ceny ropy Brent sa pohybujú bez výraznejších výkyvov. Inak tomu nebolo ani teraz a Brent sa hýbala v rozmedzí 44 až 46 USD za barel. „Na stabilných úrovniach je cena ropy držaná letnou dovolenkovou sezónou, počas ktorej je aktivita na trhoch slabšia. Okrem toho na ceny čierneho zlata pôsobí oživovanie globálnej ekonomiky (čo podporuje dopyt) a ťažobné limity kartelu OPEC (čo znižuje ponuku),“ myslí si analytička.

Čierne zlato bolo podľa nej v predchádzajúcom týždni podporované aj hurikánom ohrozujúcim Mexický záliv. Ten spôsobil odstávky ťažby u viacerých producentov. Výraznejšie škody na ťažobných zariadeniach však nespôsobil a producenti už obnovujú svoju ťažbu. Na druhej strane však prichádzajúca druhá vlna pandémie a obavy zo zhoršenia ekonomického vývoja tlačia ceny ropy nadol.

„Vývoj ropy bude v ďalších týždňoch závisieť hlavne od toho, ako sa bude vyvíjať druhá vlna koronavírusu, ktorej sa komoditné trhy čoraz viac obávajú,“ uzavrela Glasová.

(1 EUR = 1,1842 USD)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info