fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Libanonská armáda objavila v prístave v Bejrúte ďalšiu skrýšu dusičnanu amónneho

Dym stúpa po masívnych výbuchoch do prístavu v libanonskom hlavnom meste Bejrút v utorok 4. augusta 2020. FOTO TASR/AP/Hassan Ammar

Libanonské bezpečnostné sily objavili štyri tony nebezpečnej chemikálie v prístave zasiahnutom výbuchom.

Látku odhalili vo štvrtok armádne jednotky pôsobiace v prístave, informovali libanonské médiá. Štyri tony dusičnanu amónneho boli nájdené v prepravnom kontajneri. Po tomto zistení bola látka rýchlo odstránená armádnymi inžiniermi, píše rt.com. Podľa tlačovej agentúry Akhbar Al-Youm colní úradníci v prístave nevedeli o prítomnosti tejto chemikálie.

Veľká časť Bejrútu je po rozsiahlom, minulomesačnom výbuchu v troskách a mestský prístav – cez ktorý prechádzajú tri štvrtiny dovozu a vývozu krajiny – je úplne zničený. Predpokladá sa, že výbuch spôsobilo 2 700 ton dusičnanu amónneho, ktorý bol od roku 2014 uskladnený v prístavnom sklade v nevyhovujúcich podmienkach. Úradníci prístavu, ktorí dohliadali na skladovanie a bezpečnosť chemikálie boli zatknutí, pričom vyšetrovanie stále pokračuje.

Výbuch zabil najmenej 190 ľudí, viac ako 6 000 zranil a asi 300 000 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Následná vlna verejného hnevu zapríčinila pád libanonskej vlády a tohtotýždňové vymenovanie nového predsedu vlády nemalo žiadny vplyv na šírenie nepokojov v krajine. V uliciach stále prichádza ku zrážkam demonštrantov a poriadkovej polície.

Slovensko je podľa nemeckých médií tiež „mafiánsky štát“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info