HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Inštitút zdravotných analýz sa aktuálne venuje príprave reforiem v rezorte

Ilustračné foto - TASR

 Inštitút zdravotných analýz (IZA) sa aktuálne venuje príprave reforiem v rezorte zdravotníctva. Pracuje tiež na úlohách, ktoré súvisia s výskytom COVID-19.

Pre agentúru SITA to uviedol Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. IZA vznikol organizačnou zmenou z Inštitútu zdravotnej politiky, ktorý sa predtým venoval aj definovaniu modelov priebehu epidémie. Ako uviedol komunikačný odbor rezortu, ide o komplikovaný proces, ktorý ovplyvňujú viaceré faktory.

„O vývoji ochorenia COVID-19 už síce vieme viac ako v jarných mesiacoch, avšak modelovanie je limitované napríklad aj tým, že koronavírus má schopnosť rozrastať sa cez superšíriteľov. Tí infikujú obzvlášť veľké množstvo ďalších ľudí, u ktorých je komplikovanejšie určiť cestu nákazy a rast vírusu v populácii,“ uviedol rezort.

Radačovský z rozsudku v kauze Kuciak šokovaný nie je. Pustil sa do Lipšica

To sú podľa MZ SR limitujúce faktory, ktoré zohľadňuje pri svojej práci aj Inštitút zdravotných analýz. „Pre potreby kvalifikovaného rozhodovania sa sledujú aj medzinárodné modely a prognózy, aj v tomto prípade sa berú do úvahy limity takýchto modelov. Limitovanie modelovania bolo citeľné napríklad aj počas prvej vlny,“ uzavrel komunikačný odbor ministerstva.

Inštitút zdravotných analýz je analytickým a poradným útvarom ministerstva zdravotníctva, ktorý zabezpečuje analýzu národných programov v oblasti zdravotníctva. Jednou z ťažiskových úloh je vypracúvanie podkladov pre zásadné rozhodnutia v rezorte, napríklad mapovanie využívania zdravotnej starostlivosti na Slovensku, porovnávanie cien liekov a zdravotníckej techniky či optimalizáciu siete nemocníc. Inštitút zdravotných analýz vznikol organizačnou zmenou z Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) 1. júla tohto roka. Z IZP odišli v júni mnohí zamestnanci, vrátane bývalého šéfa Martina Smatanu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info