fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kočner sa z väzby len tak ľahko nedostane, vraví odborníčka na trestné právo

FOTO TASR - Jakub Kotian

Špecializovaný trestný súd môže prípad vraždy Jána Kuciaka vo štvrtok (dnes) vrátiť do fázy dokazovania, alebo vynesie rozsudok. Ale ani prípadný oslobudzujúci rozsudok v kauze Kuciak by Mariana Kočnera z väzby nedostal.

Ani prípadný oslobodzujúci rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka by väzbu Mariana Kočnera neovplyvnil. Pre agentúru SITA to uviedla rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Obžalovaný podnikateľ je totiž vo väzbe pre kauzu zmenky. Ďalším obžalovaným Tomášovi Szabóovi a Alene Zsuzsovej by zase po oslobodzujúcom rozsudku mohla byť nariadená väzba pre iné trestné veci, v ktorých figurujú.

Kurilovská zdôraznila, že oslobodzujúci rozsudok v trestnom konaní na prvostupňovom súde automaticky znamená prepustenie obžalovaného z väzby, pokiaľ bol do nej vzatý v rámci daného konania. A aj v prípade podania odvolania prokurátorom a postúpení konania odvolaciemu súdu toto nemá na prepustenie z väzby odkladný účinok. Kočner je však vo väzbe pre kauzu zmenky a nie v súvislosti s prípadom vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Štvrtok bude v kauze Kuciak dňom prekvapení – spomína sa „nový dôkaz“

Ostatných obžalovaných by vo väzbe zase mohli udržať iné trestné veci.  Szabó a  Zsuzsová sú stíhaní v kauze objednávok vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šuflarskeho aj advokáta Daniela Lipšica. Zsuzsová navyše stojí pred súdom vo veci vraždy exprimátora Hurbanova Lászloá Basternáka. „V prípade, že je vec v štádiu prípravného konania, mal by hneď konať prokurátor a dať návrh na vzatie do väzby,“ povedala Kurilovská. Dodala, že ak je predmetná trestná vec v štádiu súdneho pojednávania, konať môže predseda senátu.

Ďalšie pojednávanie vo veci vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov je na Špecializovanom trestnom súde naplánované na 3. septembra. Kurilovská ešte minulý týždeň uviedla, že súd má v tejto fáze konania dve možnosti. Buď prípad vráti do fázy dokazovania, alebo vynesie rozsudok. V prípade, že by sa proces vrátil do fázy dokazovania, majú procesné strany právo navrhovať vykonanie nových dôkazov. Prokuratúra tak podľa medializovaných informácii už urobila, pričom na súd doručila materiál v rozsahu 65 strán.

Vybavili ste si občiansky s čipom? O rok to budete asi musieť absolvovať zas

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info