fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruský minister viní Ukrajinu z podnecovania nepokojov v Bielorusku

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov reční na bezpečnostnej konferencii v indickom Naí Dillí v stredu 15. januára 2020. / TASR (AP)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil v stredu Ukrajinu z podnecovania nepokojov v susednom Bielorusku. Uviedol tiež, že nevidí dôvod rokovať s bieloruskou opozičnou radou, ktorá vznikla v reakcii na celonárodné protivládne protesty, píše agentúra Reuters.

Lavrov po stretnutí s bieloruským ministrom zahraničných vecí Uladzimirom Makejom vyhlásil, že v Bielorusku sa nachádza 200 ukrajinských extrémistov, ktorí sa snažia destabilizovať krajinu. Kyjev obvinenia označil za fikciu. „Ukrajina nepodnikla, nepodniká a nebude podnikať nijaké podvratné aktivity proti Bielorusku,“ napísal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na sociálnej sieti.

Kuleba minulý týždeň uviedol, že Ukrajina pozastavila oficiálne kontakty s Bieloruskom, pričom rovnako ako Európska únia označila bieloruské prezidentské voľby z 9. augusta za neslobodné a neférové. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následne vyzval na nové voľby.

Ak Slováci nebudú dodržiavať nosenie rúšok, prídu obmedzenia

Podporu bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenko naopak vyjadril ruský prezident Vladimir Putin, ktorý zároveň naznačil možnosť vyslania vojenskej pomoci do krajiny v prípade, že sa situácia v Bielorusku „vymkne spod kontroly“. Vo štvrtok Bielorusko navštívi ruský premiér Michail Mišustin.

Státisíce demonštrantov protestujú po celom Bielorusku proti výsledkom prezidentských volieb, v ktorých s 80 percentami zvíťazil úradujúci prezident Alexandr Lukašenko. Kritici jeho vládu obviňujú zo zmanipulovania výsledkov, väznenia opozičných politikov a tvrdého potláčania protestov.

Ruská lekárka neverila vlastným očiam, keď z úst pacienta vytiahla meter dlhého hada (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info