fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Rúška sú oddnes opäť povinné aj pre ľudí s chronickými respiračnými ochoreniami

Rúško/FOTO: TASR - Milan Kapusta

Nosenie rúšok v interiéri je oddnes opäť povinné aj pre ľudí s chronickými respiračnými ochoreniami. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo vnútra SR (MV SR). Podľa rezortu výnimku udelenú počas letných mesiacov ľudia často neoprávnene zneužívali. MV SR argumentuje aj tým, že výnimka bola udelená aj v dôsledku horúcich letných dní, ktoré v septembri nebývajú tak časté.

Od nosenia rúšok v interiéri tak budú oddnes oslobodené deti do troch rokov veku, deti v materských školách a jasliach, žiaci prvého stupňa základnej školy, žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím a žiaci pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania.

Rúško tiež nebude povinné pri konaní štátnych jazykových skúšok a pre osoby so závažnými poruchami autistického spektra. Rúško nebude povinné ani pre vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelenej od cestujúcich, osoby pri výkone športu, osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania, nevesty a ženíchov pri svadbe, deti pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu, účinkujúcich pri výrobe programu alebo výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu, osoby vo wellness a umelých kúpaliskách a zamestnancov vykonávajúci prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba alebo iných osôb vzdialení minimálne dva metre alebo sú na pracovisku sami.

Dnes štartuje prevádzku prvé veľkokapacitné mobilné odberové miesto v Bratislave

Výnimka platí aj pre účastníkov zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu pri všetkých aktivitách v rámci lokality vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode. Rezort vnútra upozorňuje, že pre všetkýcj naďalej platí povinnosť nosiť rúška v obchodoch a obchodných domoch, verejnej doprave, nemocniciach, letiskách, železničných a autobusových staniciach, na úradoch, verejných inštitúciách, autoškolách či kostoloch. Rúška musia nosiť aj vodiči taxislužieb či účastníci verejných podujatí a to ako v interiéri, tak aj v exteriéri.

V reštauráciách a kaviarňach platí výnimka. Ľudia si budú môcť dať rúško dole na čas nevyhnutný na konzumáciu jedál alebo nápojov. Rezort vnútra dodal, že hygienici odporúčajú nosiť rúška všetkým osobám, preto uvítajú, ak ho budú nosiť aj osoby, na ktoré sa vzťahujú výnimky.

AKTUALIZOVANÉ: V utorok na Slovensku pribudlo 53 nakazených koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info