HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pápež varoval, že Libanonu hrozí zánik

Na snímke pápež František na Nádvorí sv. Damaza, ktoré je súčasťou Apoštolského paláca vo Vatikáne 2. septembra 2020. / TASR (AP)

Pápež František v stredu varoval, že Libanonu hrozí „mimoriadne nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje samotnú existenciu krajiny“. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa tak vyjadril v súvislosti s augustovým ničivým výbuchom v hlavnom meste Bejrút, ktorý si vyžiadal 190 obetí na životoch a viac ako 6500 zranených, informovala agentúra AFP.

„Libanon nemožno opustiť a nechať osamotený,“ povedal pápež počas svojej prvej generálnej audiencie, ktorá sa opäť konala po šiestich mesiacoch – odkedy boli pravidelné každotýždenné audiencie z dôvodu koronavírusovej pandémie prerušené. „Mesiac po tejto tragédii… sú moje myšlienky stále s drahým Libanonom a s jeho obyvateľmi, ktorých (táto katastrofa) mimoriadne zasiahla,“ povedal pápež František držiac libanonskú vlajku, ktorú na audienciu priniesol jeden z kňazov.

Blízkovýchodná krajina, ktorá bola súčasťou Osmanskej ríše a do roku 1943 francúzskym mandátnym územím môže zmiznúť zo svetových máp. V súvislosti s augustovým výbuchom v Bejrúte a pod silným tlakom nespokojnej verejnosti podala libanonská vláda pod vedením premiéra Hassána Dijába demisiu. Petícia vznikla hneď po explózii, počas ktorej zahynulo vyše 190 ľudí a ďalších 6 500 sa zranilo.

Desiatky pouličných gangov z Chicaga uzavreli „pakt“ s cieľom zabiť každého policajta, ktorý vytasí zbraň, tvrdí FBI

Dezignovaný libanonský premiér Mustafá Adíb začal v stredu konzultácie s cieľom vytvoriť novú krízovú vládu. Stalo sa tak deň po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron počas návštevy Bejrútu pohrozil, že v prípade, že libanonskí politici nebudú schopní presadiť potrebné reformy, krajine podľa neho hrozia sankcie. Vyjadruje frustráciu obyvateľov Libanonu z „totálnej neschopnosti libanonskej vlády zaistiť bezpečnosť a riadne spravovanie krajiny“, napísali autori dokumentu.

„Úpadok systému, korupcia, terorizmus a milície spôsobili, že krajina práve naposledy vydýchla. Sme presvedčení, že Libanon treba dať pod francúzsky mandát, aby sa nastolilo čestné a odolné vládnutie,“ dodali.

Mohutný výbuch, ku ktorému došlo 4. augusta v prístave v Bejrúte vyvinul zvýšený tlak na libanonských vládnych predstaviteľov, ktorých občania krajiny vinia z toho, že krajinu vedie k úplnému kolapsu. Podľa prvotného vyšetrovania bol príčinou explózie požiar, ktorý odpálil 2750 ton dusičnanu amónneho skladovaného v prístave od roku 2013.

Ak Slováci nebudú dodržiavať nosenie rúšok, prídu obmedzenia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info