fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Nezamestnanosť v eurozóne naďalej rastie aj napriek zmierneniu obmedzení voči Covid-19

Ilustračné foto / Pixabay

Čiastočné opätovné otvorenie ekonomík nedokázalo obnoviť trh pracovných miest v Európe, keď sa sezónne upravená júlová nezamestnanosť v eurozóne a celej EÚ vyšplhala na 7,9 percenta a 7,2 percenta, informuje portál RT.

Podľa údajov Eurostatu zverejnených v utorok bolo v júli tohto roku takmer 15,2 milióna ľudí – z toho okolo 12,8 milióna v eurozóne – nezamestnaných.

To znamená, že 336 000 jednotlivcov prišlo o prácu v 27 krajinách bloku, čo je o 0,1 percenta viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Len v eurozóne vzrástol počet nezamestnaných o 344 000, teda o 0,2 percenta.

Utorkové čísla ukazujú, že nezamestnanosť mladých sa v júli tiež zvýšila. Miera nezamestnanosti osôb do 25 rokov v EÚ predstavovala 17 percent, pričom v eurozóne bola mierne vyššia 17,3 percenta, tiež ide o nárast oproti júnovým 16,9 a 17,2 percent.

K nárastu nezamestnanosti však dochádza aj napriek zmierneniu opatrení na obmedzenie koronavírusu vrátane umožnenia neopodstatneného cestovania po Európe.

Európske ekonomiky utrpeli bezprecedentný šok v dôsledku bezpečnostných opatrení, pričom toto prepuknutie malo za následok najprudší pokles ekonomiky v 19 krajinách eurozóny od začiatku roku 1995. Ekonomika eurozóny sa v druhom štvrťroku znížila o 12,1 percenta, zatiaľ čo ekonomika EÚ ako celku klesla o 11,9 percenta.

Covid-19 by mohol z cestovného ruchu vymazať viac ako 100 miliónov pracovných miest

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info