HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Dôvody na odvolanie komisárov pre deti a zdravotne postihnutých sa upravia

Ilustračné foto - TASR

Dôvody na odvolávanie komisára pre deti a komisára pre zdravotne postihnutých sa upravia. Poslanci Národnej rady (NR) SR na stredajšej mimoriadnej schôdzi prelomili veto prezidentky a opätovne schválili novelu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím.

Po novom bude možné podať návrh na odvolanie týchto komisárov aj v prípade, ak by ich konanie vzbudzovalo dôvodné pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie.

Komisára by po novom mohli odvolať, ak v súvislosti s výkonom svojej funkcie porušil zákon o komisároch alebo iný zákon či všeobecne záväzný právny predpis. Na odvolanie bude potrebné opakované porušenie. Odvolať ho bude možné aj v prípade, ak nevykonáva funkciu viac ako šesť mesiacov po sebe.

Pribudne tiež dôvod, ak bude konať „spôsobom, ktorý vzbudzuje dôvodné pochybnosti o jeho nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie komisára“. Na odvolanie komisára bude potrebný návrh príslušného parlamentného výboru. Dôvody v ňom budú musieť byť vysvetlené. Komisár bude mať v prípade podania návrhu možnosť vyjadriť sa k nemu ešte predtým, ako o ňom plénum rozhodne.

Ministerstvo vnútra vyplatí tlmočníkov pre nepočujúcich, tvrdí Mikulec

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info