fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína obviňuje Indiu z porušovania pokoja na hraniciach krajiny a vyzýva ju, aby stiahla jednotky

Čínski a indickí vojaci na hraničnom priechode Nathu La v severovýchodnom indickom štáte Sikkim. / TASR (via AFP)

Peking ohlásil nový hraničný incident s Indiou v spornom regióne Aksaj Čin, pričom v pondelok obvinil Naí Dillí z narušenia čínskeho územia. Čínska armáda varovala, že sa pripravuje na akýkoľvek možný scenár, informuje portál RT.

Indické jednotky porušili svoj prísľub a opäť sa presunuli cez čínske hranice, uviedol vo vyhlásení vysoko postavený plukovník Zhang Shuili, hovorca Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA).

Úradník vyzval Indiu, aby stiahla svoje jednotky z čínskej oblasti a „poučila“ ich, aby sa v budúcnosti takýmto incidentom zabránilo. Varoval, že čínska armáda prijíma všetky potrebné opatrenia na riešenie situácie a je pripravená brániť suverenitu Číny.

Vyhlásenie vzniklo v priebehu niekoľkých hodín po tom, čo Naí Dillí prinieslo na svetlo sveta predchádzajúci incident, ktorý obviňuje Čínu z vykonávania „provokatívnych vojenských pohybov“ v oblasti a prekročenia hranice cez víkend.

Doteraz utajované zábery najsilnejšej vodíkovej bomby už aj na videu (VIDEO)

Tieto dve krajiny sa dlho rozchádzali pri otázke sporných hraníc v riedko osídlenom horskom regióne známom ako Aksaj Čin v Číne a východný Ladakh v Indii. Spor opakovane vyústil do potýčok medzi indickými a čínskymi jednotkami umiestnenými v oblasti.

Posledná vážna eskalácia v regióne nastala ešte v júni, keď sa súperiace jednotky zapojili do násilnej a smrtiacej bitke. Podľa informácií vojaci na seba vzájomne útočili, ale bez strelných zbraní, pretože v súlade s dohodou medzi oboma krajinami takéto zbrane nemajú.

Indická armáda neskôr pripustila, že pri bitke zahynulo najmenej 20 vojakov, pričom z incidentu bola obvinená Čína. Peking zase obvinil Naí Dillí z provokácie incidentu, napriek tomu zostala stiahnutá kvôli obetiam.

Osobné vozidlo neďaleko Soulu narazilo do amerického obrneného vozidla, 4 civilisti zomreli (VIDEO+FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info