fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Figeľ žiada inštitúcie EÚ, aby konali v súvislosti so smrťou J. Chovanca

Ján Figeľ. FOTO TASR - Oliver Ondráš

Predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu (NAT) Ján Figeľ napísal v súvislosti s prípadom Slováka Jozefa Chovanca listy vrcholným predstaviteľom EÚ a slovenským europoslancom. Vyzval ich, aby sa v tejto tragickej záležitosti angažovali a prijali opatrenia. TASR o tom informoval v utorok Ján Figeľ.

Figeľ žiada o prijatie „primeraných a účinných opatrení, ktoré obmedzia použitie neprijateľných eliminačných policajných praktík voči cestujúcim cudzincom – občanom EÚ – na území Únie a posilnia ich bezpečnosť, základné slobody a dostupnosť skutočnej spravodlivosti“.

Figeľ napísal listy predsedovi Európskeho parlamentu (EP) Davidovi Sassolimu, predsedovi Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) Juanovi Fernandovi Lópezovi Aguilarovi, predsedníčka Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a slovenským europoslancom. Listy sú identické, dodal Figeľ s tým, že slovenčina je jedným z úradných jazykov EÚ.

Kočnerove apartmány na Donovaloch, tak obľúbené “smotánkou”, idú do dražby

Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s letiskovou políciou na letisku v belgickom meste Charleroi. Chovanec upadol do kómy a v nasledujúcich dňoch zomrel v nemocnici po neprimeranom zákroku polície, ktorý podľa svedkov niesol znaky mučenia, napísal Figeľ v liste. Belgická polícia sa podľa jeho slov voči Chovancovi dopustila aj „neprípustného ponižovania a prejavov silovej nadradenosti“.

„Odsúdeniahodný prejav neľudského zaobchádzania s občanom EÚ na území členského štátu EÚ nie je ani po vyše dva a pol roku vyšetrený,“ napísal Figeľ a dodal, že rodina obete nedostala žiadnu kompenzáciu. Figeľ pripomína násilnú smrť Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel v máji počas zásahu polície. Európsky parlament v júni vyjadril podporu protestom proti rasizmu a policajnému násiliu.

Prijatie Ústavy SR bol nepochybne zlomový okamih slovenských dejín, tvrdí Kollár

Európska únia si podľa Figeľa kladie za cieľ byť priestorom slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. „Žiaľ, nielen zbytočná smrť slovenského podnikateľa Jozefa Chovanca potvrdzuje, že takýmto priestorom pre všetkých občanov nie je,“ napísal Figeľ a dodal, že to je spôsobené aj správaním tých, „ktorí v mene právneho štátu majú pomáhať a chrániť tieto hodnoty, ale nekonajú tak“.

Brutálny postup polície, zosmiešňovanie, ponižovanie a nakoniec zbytočná smrť nevinného občana nepatria do slušnej a spravodlivej Európy, zdôraznil Figeľ. Európske inštitúcie podľa neho nemôžu kriticky hodnotiť zneužívanie policajnej moci vo svete a zároveň zostať ticho pri takejto tragickej udalosti v „srdci Európskej únie“. Figeľ v liste zdôrazňuje dodržiavanie a ochranu princípov právneho štátu vo všetkých členských krajinách a inštitúcie EÚ žiada o „aktívny postoj“ pri presadzovaní spravodlivosti v uvedenej tragickej kauze.

NAT sa zameriava na rozvoj a posilňovanie demokracie na Slovensku a v stredoeurópskom priestore, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke nadácie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info