fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína uskutočnila pozdĺž sporných hraníc „provokatívne vojenské akcie“, tvrdí India

Ilustračné foto bezpečnostných jednotiek v Indii / tasr

Indická armáda obvinila Čínu z porušovania pokoja „provokatívnymi vojenskými akciami“ pozdĺž sporných hraníc vo východnom Ladaku. Začiatkom tohto roka došlo v oblasti k intenzívnym stretom medzi oboma národmi, informuje portál RT.

Indické jednotky v nedeľu v noci zabránili manévrom čínskej armády na južnom brehu jazera Pangong Tso a posilnili svoje pozície s cieľom „zmariť čínske zámery v teréne,“ uviedla India v pondelok.

Čína na tieto obvinenia neodpovedala. India ďalej neposkytla podrobnosti o tom, čo sa presne stalo cez noc, vyjadrila však odhodlanie postaviť sa voči Číne.

„Indická armáda je odhodlaná udržiavať mier prostredníctvom dialógu, ale rovnako je odhodlaná chrániť svoju územnú celistvosť,“ uvádza sa vo vyhlásení a dodáva sa, že v pohraničnej dedine Čušul prebieha stretnutie, aby sa problém vyriešil.

Američanov štve, že Rusi si bránia vzdušný priestor blízko svojich hraníc

Čínske a indické jednotky sa zapojili do série stretov pozdĺž svojej spornej hranice, a to aj vo východnej časti Ladakhu. Jazero Pangong Tso vo vysokej nadmorskej výške je spochybnené oboma stranami a medzi indickými a čínskymi jednotkami sa uskutočnili intenzívne lodné prieskumy a potýčky.

V údolí Galwan bolo 15. júna zabitých 20 indických vojakov, zatiaľ čo čínska strana nikdy nepotvrdila počet obetí na svojej strane. Peking a Dillí sa navzájom obviňujú z eskalácie napätia na hraniciach a konflikt spôsobil nárast vzájomného nepriateľstva medzi oboma krajinami.

India a Čína tiež viedli v roku 1962 krvavú vojnu o himalájsku hranicu.

Dôkazy, že masky chránia pred koronavírusom, „nie sú veľmi presvedčivé“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info