HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Brazília avizuje, že zastaví aktivity proti odlesňovaniu krajiny

Amazonský prales klčovanie
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Brazílskej vláde chýbajú financie, vyhlásila, že ak nezíska zahraničnú pomoc, zastaví svoj boj proti odlesňovaniu amazonských pralesov.

Nelegálne vypaľovanie a ťažba drevnej hmoty naďalej decimujú amazonský dažďový prales v Brazílii – aj preto, že prezident Bolsonaro kladie ekonomické záujmy nad ochranu životného prostredia, tvrdí nemecký portál suddeutsche.de a pokračuje v téme.

Ministerstvo životného prostredia Brazílie oznámilo, že zastaví boj proti nelegálnemu  plieneniu dažďových pralesov, pretože chýbajú finančné zdroje. Viceprezident však nesúhlasí. Brazília tak zrejme už od pondelka zastaví všetky operácie v oblasti boja proti nelegálnemu ničeniu pralesa v oblasti Amazonky pre nedostatok vládnych financií.

Brazília odmieta protipožiarnu pomoc pre dažďové pralesy vo výške 22 miliónov dolárov

Dôvodom bolo rozhodnutie Spolkového sekretariátu pre rozpočet SOF o zablokovaní finančných prostriedkov vo výške približne deväť miliónov eur, informovalo ministerstvo v piatok. Príkaz na to vyšiel z kancelárie náčelníka štábu pravicovo populistického prezidenta Jaira Bolsonara. Viceprezident Hamilton Mourão to okamžite odmietol a hovoril o predčasnom vyhlásení ministerstva.

Pod Bolsonarovou vládou sa odlesňovanie najväčšieho dažďového pralesa na svete dramaticky zintenzívnilo, hoci environmentalisti a medzinárodní investori požadujú väčšiu ochranu prírody v amazonskom regióne. Najnovšie sa početné brazílske spoločnosti pripojili k výzve na zastavenie odlesňovania. Bolsonaro však kladie ekonomické aspekty nad ochranu prírody a podporuje rozšírenie baníctva a poľnohospodárstva v regióne.

Amazónia stále v plameňoch… DiCaprio prispel na záchranu planéty sumou 5 miliónov eur

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info