fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Predseda parlamentu udelí Hurbanovu cenu aj koaličnému kolegovi Budajovi

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: SITA/Kancelária NR SR

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) udelí v utorok 1. septembra štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana piatim osobnostiam.

Medzi ocenenými je lekár Vladimír Krčméry. Bol v tíme odborníkov, ktorí sa podieľali na opatreniach pri zvládaní prvej vlny pandémie koronavírusu. Ďalej sú to tribúni novembra 1989, herec a expolitik Milan Kňažko a súčasný minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Podľa Kollára dodnes neboli ocenení.

Cenu in memoriam dostane gréckokatolícky biskup Pavol Peter Gojdič. Piatym oceneným je Romi Cohn, bratislavský rodák, ktorý sa podľa Kollára aktívne zapojil do Slovenského národného povstania a neskôr po celom svete zachraňoval významné pamätníky.

Hurbanovu cenu v minulom volebnom období inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Zákon o cene Jozefa Miloslava Hurbana napadol na Ústavnom súde SR vtedajší prezident Andrej Kiska. Namietal, že štátne vyznamenania môže udeľovať iba hlava štátu. Ústavný súd vo februári 2020 rozhodol, že zákon nie je v rozpore s ústavou.

Matovič zverejňuje na sociálnej sieti zrejme dôležité celospoločenské puzzle

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info