fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán tajne vyváža ropu do Číny

Ilustračné foto iránskeho ropného tankeru Fortune / TASR (AP)

Oficiálne čínske údaje tento týždeň preukázali, že Čína v júli denne donášala z Iránu 120 000 barelov (bpd) ropy, avšak podľa najnovších správ Peking veľkú časť dovozu za jún vôbec neoznámil, informuje portál RT.

Podľa údajov čínskych colných správ, ktoré priniesla rozhlasová sieť Radio Farda, predstavoval čínsky dovoz ropy z Iránu v období od januára do júla tohto roku priemerne 77 000 barelov za deň, čo je deväťkrát menej ako v porovnaní s údajmi, ktoré Čína uviedla pred opätovným uvalením sankcií USA na iránsky ropný priemysel a vývoz.

V skutočnosti rôzne správy, mediálne vyšetrovania a firmy zaoberajúce sa sledovaním tankerov naznačujú, že Čína dostáva od Iránu oveľa viac ropy, ako uvádzajú oficiálne čísla.

Podľa čínskych údajov dovoz Číny z Iránu zodpovedá údajom poskytnutým spoločnosťou Kpler pre spravodajské informácie spoločnosti Radio Farda.

Američanov štve, že Rusi si bránia vzdušný priestor blízko svojich hraníc

Podľa údajov spoločnosti Kpler sa však jeden tanker pokúsil zamaskovať pôvod iránskej ropy, ktorá smerovala do Číny tým, že bol jej náklad označený ako „indonézska ropa“.

NBC News však ďalej zistilo, že až 15 tankerov pod rôznymi vlajkami manipulovalo so svojimi sledovačmi, aby obišli americké sankcie na iránsky vývoz ropy.

Predchádzajúce vyšetrovanie spoločnosti NBC News preukázalo, že tieto tankery vypínali sledovače, aby skryli skutočnosť, že naložili ropu, čím porušili americké sankcie voči iránskemu ropnému priemyslu.

Izrael tajne rokuje s arabskými lídrami o normalizácii vzťahov, tvrdí Netanjahu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info