Cigániková návrh zákona o úplnom zákaze interrupcií považuje za absolútne obmedzenie práv ženy
31 | 08 | 2020 I SITA

Poslanecký návrh zákona Martina Čepčeka (OĽaNO) o úplnom zákaze interrupcií je absolútnym obmedzením práv ženy. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla predsedníčka výboru Národnej rady SR (NR SR) pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS).


Poslanecký návrh sa podľa nej snaží zaviesť na Slovensku poľský model, ktorý odoberá žene akékoľvek právo na slobodné rozhodnutie, či dieťa vynosiť, alebo podstúpiť interrupciu. Keďže o podobnom návrhu zákona rokoval parlament nedávno, Cigániková podá žiadosť na Ústavnoprávny výbor NR SR, aby návrh zákona stiahol z rokovania NR SR.

„Chcem za nás povedať, že to považujem za vrcholne nekorektné, nielen voči nám ženám, že nám teda ide nejaký ešte aj chlap dokonca a poslanec od stola obmedzovať slobodu. Nielen voči nám z poslaneckého klubu SaS ale považujeme to aj za vrcholne nekorektné aj v rámci koalície, pretože pán poslanec sa s nikým neporadil. Dokonca to považujem za nekorektné aj voči jeho vlastným kolegom. Mnohí o ňom ani nevedeli a mnohí s ním ani nesúhlasia,“ povedala Cigániková.

Cigániková sa obáva, že niektorí poslanci NR SR budú podobné návrhy podávať tak často, že časom prídu v poriadku aj ostatným. „Upozorňujeme na to, že možno ide o pokus o akúsi normalizáciu extrémnych návrhov, na ktoré ale my vždy budeme poukazovať veľmi rázne. Nesúhlasíme nielen s týmto návrhom, ale aj s takouto komunikáciou,“ uviedla. Podobný návrh zákona predložili pred dvomi mesiacmi poslanci strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Matovič zverejňuje na sociálnej sieti zrejme dôležité celospoločenské puzzle
Už nie je iba jeden. Záhadné statusy Igora Matoviča na sociálnej sieti pribúdajú. Čítať ďalej
31 | 08 | 2020 | Ivan Brožík


Poslanec Ondrej Dostál (SaS) dnes v súvislosti s návrhom zákona poslanca Čepčeka poslal list predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina), v ktorom ho informoval, že pred dvomi mesiacmi podobný návrh zákona predkladala ĽSNS.

Podľa zákona o rokovacom poriadku totiž nesmie byť návrh zákona podobný inému návrhu zákona predložený najmenej šesť mesiacov po tom, ako bol do parlamentu predložený ten predošlý. Návrh zákona o interrupciách by do NR SR preto nemal byť podľa zákona o rokovacom poriadku predložený do parlamentu ešte štyri mesiace.

„Vzhľadom na to je evidentné, že návrh poslanca Čepčeka bol podaný do NR SR v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku, a preto o ňom nemôže parlament rokovať. Preto som dnes zaslal predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi list, v ktorom som ho na to upozornil,“ uviedol Dostál v reakcii, ktorú poslal agentúre SITA.