fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko sleduje Bielorusko „oveľa zdržanlivejšie“ ako Európa a USA, tvrdí Putin

Na archívnej snímke z 30. novembra 2017 bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin sa objímajú počas summitu v Minsku. / TASR (AP)

Rusko pozorne sleduje udalosti v Bielorusku, ktoré je postihnuté povolebnými protestmi, ale robí to oveľa opatrnejšie ako Západ, uviedol prezident Vladimir Putin, informuje portál RT.

„Veríme, že ide predovšetkým o vnútornú záležitosť bieloruskej spoločnosti a obyvateľov Bieloruska,“ uviedol Putin pre televízny kanál Russia-1 v sobotnom rozhovore, v ktorom hovoril o masových protestoch v Bielorusku, ktoré trvajú celé týždne po víťazstve Alexandra Lukašenka. Výsledok prezidentských volieb z 9. augusta vyvolal obvinenia opozície z volebného podvodu.

Po vypuknutí protestov niektorí európski vodcovia vyzvali Moskvu, aby nezasahovala do Bieloruska kvôli špekuláciám médií, že Rusko do krajiny pošle alebo už vyslalo armádu. Minsk aj Kremeľ tieto tvrdenia odmietli.

Irán zosmiešňuje americké sankcie: „Hodiny tikajú len v Pompeovom paralelnom vesmíre“

Na druhej strane sa EÚ, ktorá na rozdiel od Moskvy odmietla uznať právoplatnosť volieb, tento týždeň dohodla na uvalení sankcií na približne 20 bieloruských úradníkov, ktorých považuje za zodpovedných za povolebný zásah. Poľsko a Česká republika zašli ešte o krok ďalej a požadovali usporiadanie nových volieb.

Rovnako USA už signalizovali svoju podporu pre bieloruskú opozičnú osobnosť Svetlanu Cichovskú. V pondelok sa bývalý prezidentský kandidát stretol s námestníkom ministra zahraničia USA Stephenom Biegunom, aby diskutovali o „posilnení demokracie a ľudských práv v krajine“.

„Pokiaľ ide o udalosti v Bielorusku, konáme oveľa zdržanlivejšie a nezaujatejšie ako mnohé iné národy v Európe a USA,“ uviedol Putin a dodal, že Rusko stále sleduje Bielorusko, pričom je to „pravdepodobne etnicky, kultúrne a duchovne najbližšia krajina k Rusku“.

Izraelskí turisti objavili v Golanských výšinách nechránené otvorené tanky (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info