HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Dôkazy, že masky chránia pred koronavírusom, „nie sú veľmi presvedčivé“

maska covid doktorka
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Napriek príkazom na nosenie masiek, ktoré boli zavedené na zastavenie šírenia Covid-19, zástupkyňa vedúceho lekárstva Veľkej Británie Jenny Harriesová spochybňuje ich efektívnosť, informuje portál RT.

Keď sa školy pripravujú na opätovné otvorenie, vláda vydala usmernenie, podľa ktorého sa bude od študentov a učiteľov vyžadovať, aby mali v spoločných priestoroch masky. Masky sa v súčasnosti požadujú v aj nemocniciach, vo verejnej doprave a v mnohých podnikoch.

Na debate s premiérom Borisom Johnsonom sa však Harriesová postavila proti teórii, že masky pomáhajú zastaviť šírenie Covid-19, čo ďalej zmiatlo postoje odborníkov v tejto oblasti. Johnson tiež uviedol, že nechce vidieť v triedach zakryté tváre.

„Dôkazy o zakrytí tváre nie sú veľmi presvedčivé v oboch smeroch. Neustále sa učíme, ako sa vírus prenáša, a možno sa v budúcnosti zmeníme, pretože sledujeme vedu,“ dodala Harriesová s tým, že masky sa budú vyžadovať iba v situáciách, keď sociálny dištanc nebude možný.

Rusko predstavilo prístroj na detekciu Covid-19 a iných patogénov vo vzduchu (VIDEO)

„V súčasnosti sú dôkazy dosť stabilné, ale v uzavretých prostrediach môže byť pre deti a učiteľov veľmi upokojujúce vedieť, že ľudia dodržujú preventívne opatrenia,“ pokračovala.

Harriesová v minulosti pochybovala o účinnosti nosenia masky a uviedla, že môže mať opačný účinok a skutočne „zachytí vírus v maske“, čím prinútiť ľudí, aby ho dýchali. V tom čase uviedla, že nosiť masku „nebol dobrý nápad.“

Iní odborníci boli podobne skeptickí a odporúčali iba ľuďom, ktorí majú príznaky, aby si zakryli tváre, niektorí dokonca varovali pred nákupom masiek, aby nezaplavili trh a sťažili tak zdravotníckemu personálu zásobovanie.

Turecko oznámilo nové námorné cvičenia v Stredomorí, ktoré budú trvať do 11. septembra

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info