fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Biely dom obhajuje vojenskú prítomnosť v Juhočínskom mori a obviňuje „agresívny“ Peking z nadhodnotenia svojich hraníc

Ilustračná fotografia USS Pinckney v Tichom oceáne z 12. apríla 2017, / SITA (Petty Officer 3. triedy Deanna C. Gonzales / Námorníctvo USA prostredníctvom AP)

Poradca pre národnú bezpečnosť Donalda Trumpa sa pokúsil obhájiť operáciu Washingtonu v Juhočínskom mori vyhlásením, že USA majú na to „slobodu“ a odmietol všetky námietky Pekingu, informuje portál RT.

„USA si vždy vyhradzujú právo na slobodu plavby a slobodu letectva,“ uviedol Robert O’Brien v piatok pre Atlantickú radu. „Určite odmietam akékoľvek tvrdenia Číňanov, že lety nad Juhočínskym morom predstavujú nejaké porušenie normy alebo pravidla,“ ďalej poznamenal.

Dodal, že sa mu zdá, že sa Peking snaží „anektovať obrovskú časť západného Tichého oceánu“, a že jeho sťažnosti na nelegálnu prítomnosť USA vychádzajú z nereálnych predĺžených morských hraníc Číny.

Snaha Taiwanu o zaistenie obchodnej dohody s USA pravdepodobne nahnevá Čínu

„Vidíme veľmi agresívnu Čínu,“ uviedol poradca amerického prezidenta s odkazom na Čínu, ktorá v Hongkongu zavádza nový zákon o národnej bezpečnosti. Podľa názoru O’Briena Čína v súčasnosti „šikanuje“ Taiwan a „pokúša sa šikanovať“ aj Indiu.

Poradca pre národnú bezpečnosť vo veľkej miere hovoril v reakcii na štvrtkové varovanie Pekingu, aby USA v regióne nevykonávali „provokatívne“ letecké a námorné operácie.

Turecko bude aj naďalej hľadať ropu a plyn v Stredomorí, pričom pokusy o jeho odvrátenie sú „sny“, varuje šéf obrany

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info