HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Zdeněk išiel vraždiť na istotu! Spis odhalil pozadie tragédie v Bohumíne, pri ktorej zomrelo 11 ľudí

podpaľač
Ilustračný obrázok © Shutterstock

V návrhu na vzatie Zdeňka K. (54) do väzby sa detailne opisuje desivý čin, ktorý tento masový vrah spáchal. Čítanie je to ale iba pre silné povahy.

Podľa českého portálu Blesk.cz návrh na vzatie Zdeňka K. (54) do väzby detailne opisuje desivý čin, ktorý podpaľač spáchal 8. augusta v 11. poschodí bohumínského paneláku. A je z neho zrejmé, že vraždu 11 ľudí mal dôkladne naplánovanú. Dokument, ktorý bol teraz zverejnený, spísal prokurátor Michal Król dva dni po podpaľačovom útoku, ktorý je v texte charakterizovaný ako obzvlášť závažný zločin vraždy. V úvode spomína páchateľa motív ako riešenie dlhodobých rodinných sporov s jeho synom.

 Útok bol likvidačný

Ďalšie riadky, ktoré zverejnil prokurátor potvrdzujú, že Zdeněk K. išiel naisto. „Prišiel na uvedenú adresu posilnený alkoholickými nápojmi, po uvážení a po tom čo si vopred zaobstaral horľavú látku charakteru benzínu (…). V čase konania rodinné oslavy narodenín, začatej okolo 14:00, o ktorej vedel od svojej manželky (…). Práve tak mal vedomosti o väčšom počte obyvateľov v danej bytovej jednotke (…), do ktorej prišiel so zámerom založenia požiaru tieto v danom byte usmrtiť.“ V dokumente podľa Blesku nasledujú detaily samotného činu.

Syn bohumínského monštra Lukáš († 30): S Lenkou († 30) plánovali svadbu, otec ich však upálil zaživa!

„Naplnil si vopred dve PET fľaše benzínom, a potom, čo pristúpil pred vstupné dvere bytovej jednotky, držiac v ruke takto pripravené fľaše, zazvonil na zvonček. Po otvorení vstupných dverí osobou (…) vlial do priestoru pripravenú horľavinu. Následne po rýchlom zabuchnutí dverí menovanou vylial zvyšok horľaviny na vstupné dvere, a v ich tesnej blízkosti, kedy horľavina voľne vtekala rovnako pod dverami do priestoru predsiene bytu.“ Zdeněk K. následne škrtol zapaľovačom. „Pričom došlo k okamžitému rozhorení rozliateho benzínu a následne i ľahko horľavých látok. (…) Ohnisko požiaru inicioval pri vstupných dverách tak, aby osobám v byte znemožnil únik a prípadnú záchranu,“ opísal Król a dodal: „Útok bol úplne likvidačný.“

Podpaľač je agresívny

Žalobca podľa českého denníka zdôvodnil uvalenie väzby na páchateľa nielen jeho hrozným činom, ale aj tým, že by mohol utiecť. „Odhliadnuť nemožno ani od faktu, že obvinený vytýkaným skutkom usmrtil svojho syna, vnuka i manželku. K žiadnemu miestu už nie je citovo ani sociálne viazaný.“ Štátny zástupca sa tiež domnieva, že Zdeněk K. by mohol trestnú činnosť zopakovať. „Vidím, že dotyčný je jednak osobou so sklonmi k agresívnemu správaniu, ale tiež, že svojím skutkom priamo alebo nepriamo usmrtil jedenásť osôb,“ napísal Król s tým, že podpaľač má navyše samovražedné tendencie. „Pri ich naplnenie, keď hovorí o zabití sa pri náraze v motorovom vozidle, by mohol ohroziť ďalšie nevinné osoby.“

Muža obvineného z požiaru v Bohumíne vzali do väzby

Čo sa v osudný deň stalo?

Bola sobota 8. augusta a v byte na 11. poschodí sa mala konať oslava detských narodenín. V čase útoku v ňom bolo 15 ľudí. Zdeněk K., ktorý nebol pozvaný, prišiel ku dverám potúžený alkoholom a v rukách niesol dve fľaše so zápalnou látkou. Po tom, ako ho odmietli vpustiť do bytu ju rozlial nielen na chodbe bytu, ale i na dvere a zapálil. Oheň zabil nielen útočníkovu manželku, ale aj ich syna, vnuka a jeho matku. Zomreli však i ďalšie dve deti pozvané na oslavu. Priamo v byte plamene a dym usmrtili šesť ľudí, ďalších päť zomrelo po páde z okna keď sa snažili zachrániť pred ohňom. Iba štyrom oslavujúcim sa podarilo z bytu uniknúť na susedný balkón. Zdeňkovi K. hrozí za jeho brutálny čin a masovú vraždu až výnimočný 30 ročný trest.

Čo je skutočná príčina smrti u pacientov nakazených koronavírusom?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info