HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Číne zatkli takmer 5800 ľudí za trestné činy súvisiace s koronavírusom

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

Od januára zatkli v Číne takmer 5800 ľudí v súvislosti s prečinmi či zločinmi súvisiacimi s koronavírusou pandémiou. Prípady zahŕňajú vraždy, neoprávnený predaj zdravotníckych pomôcok i nepravdivé informovanie o cestovaní, uviedla v piatok štátna prokuratúra podľa agentúry AFP.

Jeden prípad zahŕňa predajcu, ktorý v supermarkete ubil na smrť zákazníka, ktorý si nechcel nasadiť rúško. Niekoľkí ľudia zrazili autom zdravotných pracovníkov. Ďalší muž dýkou pobodal zdravotného pracovníka, ktorý mu prišiel zmerať teplotu.

Ďalších obvinili zo sprenevery peňazí určených na pomoc pacientom nakazeným koronavírusom.  „Od januára do júla bolo zatknutých 5797 ľudí a 6755 bolo stíhaných,“ uvádza vyhlásenie prokuratúry. Oznámenie však nešpecifikuje, koľko ľudí je naďalej vo väzbe alebo koľkých už odsúdili.

Číne sa do veľkej miery podarilo dostať šírenie koronavírusu pod kontrolu. Koronavírus sa prvý krát objavil v čínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Odvtedy sa ním v krajine nakazilo 85.013 ľudí. Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo 4634 nakazených.

V uplynulom čase Čína neeviduje nijaké prípady domáceho prenosu koronavírusu.

Japonský premiér sa vzdáva mandátu pre vážne dôvody

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info