fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Slovenské nemocnice sa môžu uchádzať o 48 mil. eur z eurofondov

Ilustračné foto - SITA

Slovenské nemocnice sa môžu uchádzať o 48 miliónov eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Určené sú pre 49 subjektov hospodárskej mobilizácie, ktoré boli v prvej línii v boji s nových koronavírusom. Svoje žiadosti môžu predkladať priebežne do konca roka.

Ďalšie výzvy pre ostatné relevantné subjekty budú vyhlasované počas septembra. V piatok o tom na tlačovej konferencii na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR informoval šéf rezortu Marek Krajčí (OĽANO). „Ministerstvo zdravotníctva nadväzuje na sériu opatrení, ktorými chce zmierniť dosah pandémie na rezort zdravotníctva vyhlásením výziev,“ komentoval s tým, že prvú výzvu zverejnil rezort na svojom webe vo štvrtok (27. 8.) a následne bude zverejňovať aj ďalšie.

Prvá výzva je zameraná na projekty, ktoré budú zmierňovať dosahy pandémie u nemocníc, ktoré sa podľa Krajčího slov v prvej vlne najviac zaslúžili o to, že Slovensko „zvládlo túto pandémiu tak dobre, ako ju zvládlo“. Predstavil mapu, ktorá hovorí o tom, akým spôsobom má SR zabezpečené nemocnice, ktoré patria medzi tzv. subjekty hospodárskej mobilizácie.

Prostriedky budú môcť tieto nemocnice čerpať na nákup a vybavenie na zabezpečenie prevencie, diagnostiky a liečby pacientov podozrivých na ochorenie COVID-19. Budú však musieť splniť podmienku vypracovania projektu na výstavbu mobilných odberových miest. Viaceré ich však už majú podľa Krajčího vybudované. Financie sa budú môcť použiť na výstavbu alebo dobudovanie oddelení v súvislosti s pandémiou či na osobné ochranné a dezinfekčné prostriedky.

SaS zvažuje, že sa v súvislosti s Vatikánskou zmluvou obráti na Ústavný súd SR

Refundovať bude možné aj výdavky vynaložené pred schválením projektu. Cieľom výzvy je podľa Krajčího podpora opatrení na skrátenie času reakcie pri enormnom náraste počtu nakazených. Avizoval tiež, že zaviedli aj inštitút tzv. doplnkových výdavkov. „Ide o výdavky nad rámec rozpočtu projektu, ktoré budú prijímateľovi uhradené, ak preukáže úsporu pri verejnom obstarávaní, zároveň využívame v maximálnej možnej miere zjednodušenia pre žiadateľov, aby sme obmedzili aj administratívnu záťaž,“ doplnil.

Predložené žiadosti budú schvaľované v dvojtýždňových intervaloch. MZ SR skrátilo dĺžku hodnotenia projektu a nastavilo k tomu svoje vnútorné administratívne kapacity a celý systém riadenia fondov na ministerstve tak, aby bol podľa Krajčího proces bol efektívny a aby sa nemocnice dostali k potrebným investíciám v adekvátnom čase, keď ich najviac potrebujú.

Tieto prostriedky budú môcť podľa šéfa rezortu zdravotníctva čerpať aj také nemocnice, ktoré boli v minulosti v hospodárskych ťažkostiach, čiže nemohli byť zaradené do európskych výziev. Zverejnená výzva je súčasťou nového cieľa s názvom „Posilnenie kapacít v zdravotníckom systéme a ochrana verejného zdravia ako reakcia na pandémiu COVID-19″. Ten vypracovalo MZ SR ako podmienku na získanie dodatočných finančných prostriedkov v celkovej hodnote až 167 miliónov eur pre zdravotníctvo v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.

TA3 údajne mení aj majiteľa. Kmotrík ju predáva Valentovi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info