HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sestra Kim Čong Una má byť údajne ešte brutálnejšia ako on

Kim Čong-un v pozadí jeho sestra Kim Jo Čong / SITA

Krutovláda v Severnej Kórei sa zrejme tak skoro neskončí.

Mladšia sestra severokórejského diktátora Kim Čong Una by mohla byť, v prípade, že ho nahradí v čele komunistickej Severnej Kórey, najbrutálnejším vodcom v jej histórii, informovali odborníci americký denník The New York Post.

Sestra súčasného vodcu Kim Čong Una, 32-ročná Kim Jo Čongová, je, zdá sa, pripravená prevziať opraty moci po tvrdeniach viacerých zahraničných médií, že jej starší brat bol niekoľko mesiacov v kóme. „Nevidel som žiadne dôkazy, ani žiadne náznaky toho, ako by mohla vládnuť, ale môj názor, vzhľadom na povesť a aj históriu rodiny je, že bude vládnuť so železnou päsťou,“ skonštatoval David Maxwell, ktorý bol spoluautorom pôvodného pohotovostného plánu Pentagonu z roku 1999 s Južnou Kóreou a v súčasnosti je už na dôchodku.

„Myslím si, že musíme predpokladať, že každý nástupca je horší ako ten posledný,“ dodal pre The Post Maxwell, ktorý zároveň poznamenal, že správa týkajúca sa zdravia Kim Čong Una pochádzala zo špekulácií od jedného bývalého diplomata Čang Song-mina a tiež bývalého asistenta prezidenta Južnej Kórei Kim Dae-junga.

Diktátora Kim Čong-una „zastupuje“ jeho mladšia sestra. Čo je skutočne s vodcom?

„Nevideli sme ale žiadne dôkazy, že sa Kimovi niečo stalo,“ skonštatoval ešte Maxwell, ktorý ďalej uviedol: „Zároveň sa od začiatku marca jasne pripravuje pohotovostný plán, ktorý posilňuje poverovacie listiny Kim Jo Čong a má jej, keď to bude potrebné a Kim Čong Un sa stane nespôsobilým, umožniť zmocniť sa moci.“

Sung-Jun Li, profesorka na Fletcherovej právnickej a diplomatickej škole Tuftsovej univerzity pre New York Post označila Kim Jo Čong za „ambicióznu a inteligentnú“ a dodáva, že „vrhá jemnejšiu ženskú žiaru na brutálnu fasádu svojho režimu.“

Li zároveň povedala, že ak sa ujme moci, povaha režimu si vyžaduje, aby bola nemilosrdná, a to najmä v prvých rokoch. „Spôsob, akým si má vybudovať svoju dôveryhodnosť a poslušnosť je získať si rešpekt a nehrať sa na peknú. Byť krutým diktátorom jej ľudu a dôveryhodnou jadrovou hrozbou pre USA. Môže sa ukázať drsnejšia a tyranskejšia ako jej brat, otec alebo dedko,“ dodala Li.

Kim Čong-un odovzdal časť právomocí svojej sestre

„Ako sa teda zdá, Kim Jo Čong môže byť tvrdou kráskou v Južnej Kórei a zatiaľ nie sú žiadne náznaky toho, že by bola jej reformátorkou,“ uviedol Victor Cha, ktorý bol počas správy riaditeľom ázijských záležitostí v Rade národnej bezpečnosti. bývalého prezidenta Georgea W. Busha.

Ten pre New York Post ďalej povedal, že jej možnú vládu by pravdepodobne sprevádzali raketové útoky či nejaký iný druh dôkazu na preukázanie jej dôveryhodnosti tak na domácom, ako aj medzinárodnom základe, ako aj očistenie od vlády, „aby sa ľudia k nej stali lojálnymi v kľúčových pozíciách,“ povedal Cha, ktorý je v súčasnosti vedúcim poradcom a kórejským predsedom Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.

Smrť Kim Čong-una je fáma, ale politické vtipy na jeho adresu sa už šíria internetom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info