HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že armáda sa úplne zbavila šikany

Zdroj: Pixabay.com

Ruská armáda sa takmer úplne zbavila desaťročia zlého šikanovania a „kasárneho chuligánstva“, vyhlásil námestník ministra obrany Andrej Kartapolov, pričom dodal, že to bude motivovať viac mladých ľudí, aby slúžili v armáde, informuje portál RT.

Podľa Kartapolovových slov vojenské orgány „venovali osobitnú pozornosť obnoveniu poriadku v ozbrojených silách“. „Preventívne opatrenia“, ktoré sa prijali v posledných rokoch, viedli k „ výraznému zníženiu šikany“ v kasárňach.

Výsledkom bolo zvýšenie motivácie ruských náborových pracovníkov, ktorí majú slúžiť v ozbrojených silách. Minulý september minister obrany Ruskej federácie Sergey Shoigu tiež vyhlásil, že medzi jednotkami už viac neexistuje šikana. Pripustil však, že „bežný chuligánizmus“ prežil.

Oficiálne štatistiky sú úplne v súlade s týmito tvrdeniami. Podľa údajov ruského najvyššieho súdu, ktoré získali noviny RBK, sa v poslednom desaťročí prípady obťažovania ozbrojených síl, v ktorých je dnes 1,9 milióna jednotiek, päťkrát znížili.

Čína protestuje proti údajnému vpádu amerického špionážneho lietadla počas vojenských cvičení

Nekomerčná organizácia Recruits Assistance Service tiež súhlasí s tým, že buzerácia prudko poklesla po skrátení dĺžky vojenskej služby z dvoch rokov na jeden v roku 2008.

Avšak počet incidentov stále zostáva vysoký, pričom sa predpokladá, že nie všetky prípady šikanovania sú skutočne hlásené.

Najnovší prípad, ktorý sa dostal do centra pozornosti verejnosti, sa uskutočnil v októbri 2019. Vojak Ramil Šamsutdinov zastrelil štyroch brancov, dvoch zmluvných zamestnancov a dvoch dôstojníkov v regióne Ďalekého východu. Pri streľbe boli zranení ďalší dvaja vojaci.

Vojak v marci 2020 informoval posádkový súd, že zabil osem mužov potom, čo mu hrozili znásilnením. Súd zistil, že okrem Šamsutdinova bolo v tejto jednotke opakovane šikanovaných päť ďalších brancov.

Viac než polovica Rusov sa obáva, že ich očipujú bez ich vedomia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info