fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

OĽANO do parlamentu predloží novelu vysokoškolského zákona, ktorá umožní odoberať tituly

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger (OĽaNO) a predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Pavol Zachar

Poslanci z vládnej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na najbližšej schôdzi parlamentu 2. septembra predložia návrh novely vysokoškolského zákona, ktorá umožní rektorom odnímať vysokoškolské tituly.

Ako informovala v tlačovej správe Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO, novela by mala vstúpiť do platnosti od začiatku roku 2021 a bude sa vzťahovať na záverečné práce študentov odovzdané po januári 2021, keďže nezavádza princíp retroaktivity. Zavádza však princíp, „kto akademický titul prideľuje, ten ho odníma.“

Macaríkova priblížila, že o neplatnosti štátnej skúšky by po novom mohol rozhodnúť rektor univerzity. Urobiť tak môže v prípade, ak záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval absolvent, alebo absolvent úmyselne neoprávnene použil časť inej práce, či ju dokonca skopíroval celú a takto získal výhodu, ktorá mu dopomohla k ukončeniu štúdia. Konať bude môcť tiež, ak bol absolvent právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ktorý mu dopomohol získať titul, teda ak o porušení pravidiel jeho získania rozhodne súd.

Jeden z predkladateľov novely, predseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Richard Vašečka (OĽaNO) uviedol, že kauzy diplomových prác politikov odkryli zásadný problém slovenského vysokého školstva. „Študenti sa musia učiť kvôli vzdelaniu, vedomostiam a nie len kvôli tomu, aby získali titul, ktorý síce vyzerá efektne na vizitke, ale nie je zárukou vzdelania. Na zvýšenie kvality štúdia však musíme urobiť podstatne viac zmien ako len túto,“ upozornil. Novela je podľa neho prvým krokom k tomu, aby bolo slovenské vysoké školstvo kvalitnejšie a spravodlivejšie.

Minister vnútra už má náhradu za Lučanského na čele polície

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info