HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Manželov influencerov v Iráne odsúdili na bičovanie a roky odňatia slobody

Influenceri Ahmad Moin-Shirazi a Shabnam Shahrokhiová s dcérmi / Facebook (@Picasso Moin)

Bičovanie a roky väzenia za to, čo nám pripadá ako každodenná samozrejmosť.

Revolučný súd v Iráne odsúdil manželov Ahmad Moin-Shiraziho (Picasso Moin) a Shabnam Shahrokhiovú, ktorí sú v Iráne významnými influencermi na Instagrame, na celkom 16 rokov väzenia, 74 rán a peňažnú pokutu. Informuje portál en.radiofarda.com.

V príspevku na Instagrame 29. apríla Ahmad Moin-Shirazi, ktorý teraz žije v exile v Turecku so svojou manželkou Shabnam Shahrokhi a dvoma deťmi uviedol, že súd vydal rozsudok proti nemu a jeho manželke v neprítomnosti na základe obvinenia z „propagandy proti režimu“ a za „obscénne a vulgárne“ príspevky na sociálnych médiách, ktoré pôsobia proti verejnej morálke a propagujú morálnu korupciu.

Podľa fotografií, ktoré  Moin-Shirazi a jeho manželka uverejnili na Instagrame, rodina musela následne opustiť Irán, aby v Turecku žila v exile v snahe vyhnúť sa prenasledovaniu.  Moin-Shirazi hovorí, že on a jeho manželka boli opakovane predvolaní na ministerstvo spravodajstva, obvinení zo špionáže, varovaní pred ich aktivitami v oblasti sociálnych médií a dokonca jeden deň zadržaní pred prepustením na kauciu.

V Číne zatkli takmer 5800 ľudí za trestné činy súvisiace s koronavírusom

Foto z Instagramu, na ktorom manželia podľa iránskych úradov „propagujú dekadentný západný štýl života“.

Pár má spolu takmer 1,5 milióna sledovateľov na Instagrame.  Často publikoval fotografie, na ktorých cvičia alebo predvádzajú kickbox v rodinnom byte v Teheráne. Tiež písali o tehotenstve, svojich deťoch a niekedy o sociálnych alebo politických témach a občas inzerovali detské výrobky alebo výzvy na charitu.

Iránske úrady často zatýkajú nekonformných vplyvných ľudí na sociálnych médiách na základe obvinenia z korupcie alebo za „pornografickú“ prezentáciu.

V októbri 2019 zatkli v Iráne inú influencerku, 22-ročnú Sahar Tabarovú, ktorá je známa svojimi videami a upravenými fotografiami, ktoré akoby napodobňovali Angelinu Jolie. Iránska polícia ju donútila vystúpiť v televízii s priznaním sa k rúhaniu. Jej obraz vo verejnosti propaganda zmanipulovala na obraz duševne chorého človeka.

USA chcú aj napriek odmietnutiu BR OSN obnoviť sankcie voči Iránu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info