HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ukrajinský oligarcha Kolomojskij odchádza zo Slovenska s dlhým nosom

Gennadij Bogoljubov a Ihor Kolomojskij / Fotokoláž (via Wikipedia)

Ukrajinský miliardár, ktorý ešte donedávna hľadal na východnom Slovensku ropu má problémy s americkým ministerstvom spravodlivosti. Američania mu chcú zabaviť časť majetku a idú po jeho nehnuteľnostiach, píše Plus7dní

Po Slovensku sa pohybujú rozličný zahraniční podnikatelia, ktorí tu hľadajú možnosti ako zarobiť a zvýšiť tak svoj kapitál. Jedným z nich je aj ukrajinský miliardár Igor Kolomojskij, ktorý striedavo žije v Izraeli a vo švajčiarskej Ženeve, pretože pre viaceré škandály s jeho podnikaním pred niekoľkými rokmi musel utiecť z jeho rodnej vlasti. Tamojšie orgány mu totiž koncom roka 2016 kvôli machináciám zoštátnili jeho Privatbanku, ktorú spoluvlastnil s ďalším ukrajinským veľkopodnikateľom Gennadyjom Bogoljubovom.

Obaja biznismeni sa do problémov dostali v USA, kde začiatkom tohto roka americké ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s FBI oznámilo, že sa im snaží zabaviť dve nehnuteľnosti v hodnote 70 miliónov dolárov (asi 59 miliónov eur). Ide o takmer 30-poschodový vežiak PNC Plaza v meste Louisville v štáte Kentucky a administratívnu budovu v texaskom Dallase.

Americké úrady tvrdia, že Kolomojskij a Bogoljubov mali obidve budovy kúpiť z nelegálnych peňazí získaných z vytunelovanej Privatbanky. Z nej si, podľa správy ukrajinskej Národnej banky, medzi rokmi 2008 a 2016 nezákonne „previedli“ až 5,5 miliardy dolárov (asi 4,67 miliardy eur). Kolomojskij sa o osude Privatbanky naťahuje s Ukrajinou na súdoch v Londýne aj v Kyjeve.

Komentár Antona Kanevského: Prezident Zelenský ako prechodný projekt

Ukrajinský oligarcha však rozvíja svoje obchodné aktivity aj na Slovensku. Jeho olejárska spoločnosť JKX Oil & Gas z Londýna hľadá už roky aj v spolupráci s americkou Alpine Oil & Gas ropu v okolí Bardejova, Svidníka, Sniny a Medzilaboriec.

Ťažobné aktivity pri hľadaní čierneho zlata a zemného plynu v obciach Krivá-Oľka a Smilno sa ale nepáčili tamojším ľuďom, ktorí proti nej viackrát protestovali. Pomohlo to, pretože spoločnosť sa v apríli tohto roka rozhodla nepokračovať pri Smilne v ďalšom prieskume a svoj vrt zasypala.

„Pozemok uviedli do pôvodného stavu a odišli. Nemyslím si, že sa ešte niekedy vrátia. Neviem ani, žeby ropu hľadali v iných obciach okolo Bardejova,“ povedal pre Plus7dní starosta dedinky na severovýchode Slovenska Vladimír Baran.

Oligarcha Kolomojskyj sa vrátil na Ukrajinu

Spokojní sú aj v Krivej-Oľke, kde miestnych pobúrila najmä skutočnosť, že spoločnosť chcela vŕtať do zeme iba 150 metrov od prvého domu v dedine. „Nie, nie. Nie sú tu,“ skonštatoval spokojne starosta Oľky Vladimír Ščerba. Podľa portálu skupina firiem, ktorá na hraniciach s Poľskom hľadala nové zdroje energie preinvestovala do prieskumov viac ako 20 miliónov eur a iba za prieskumné licencie platila do štátnej pokladnice 500-tisíc eur za rok.

Igor Kolomojský má mať tesné väzby aj na súčasného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý pred voľbami vystupoval v Kolomojského televíznej stanici a ešte ako herec si skúšal ako by zvládol funkciu prezidenta. Ukrajinské médiá píšu, že oligarcha Kolomojský, ktorý kedysi šéfoval Dnepropetrovskej oblasti, má silnú podporu v parlamente, kde za ním údajne stojí až dvadsať poslancov.

KAUZA: „Škandalózne“ odhalenia daniarov vo firme nového šéfa Tiposu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info