HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sibírski lekári, ktorí liečili Navaľného, vydali otvorený list, v ktorom odmietajú kritiku západných médii

FOIO TASR (AP)

Ruskí lekári, ktorí minulý týždeň liečili Alexeja Navaľného, vydali otvorený list ako reakciu na kritiku ich úsilia o záchranu jeho života, pričom ich urazil nejaký komentár, ktorý je podľa nich politicky motivovaný, informuje portál RT.

Sibírski lekári tvrdia, že robili, čo sa dalo, v situácii, ktorá je pod vysokým tlakom, a že mediálne pokrytie je „neprijateľné“ a je súčasťou toho, čo nazývajú „politická diagnóza“. Okrem personálu pohotovostnej nemocnice v Omsku, kde bol Navaľnyj prijatý po tom, čo ochorel počas letu do Moskvy, podpísali tento list aj ďalšie popredné ruské zdravotnícke osobnosti.

Medzi nich patrí predseda Ruského odborového zväzu pracovníkov v zdravotníctve, Sergej Bystrushkin, rektorka Štátnej lekárskej univerzity v Omsku, Maria Livzanová, ale aj prominentný ruský lekár Murat Adyrbaev.

„Ľudia bez lekárskeho vzdelania robia diagnózy, hovoria o liečbe a manipulujú s informáciami. Zároveň žiadny z nich nebol svedkom jeho stavu,“ napísali lekári. „Namiesto toho vidíme jav známy ako politická diagnóza, ktorý nemá nič spoločné s medicínou,“ dodali.

Toxikológ: Lekári môžu len dúfať. Jed, ktorý otrávil Navaľného, ​​je extrémne účinný

„V poslednej dobe je takmer módne kritizovať stav ruskej zdravotnej starostlivosti. Uvedomujeme si, že niekedy sú záporné komentáre vhodné a konštruktívne. Avšak niektorí ľudia sa však viac zaujímajú o toaletu v prijímacích oddeleniach, ktoré sa v súčasnosti obnovujú, a nie o objektívne hodnotenie skutočností o pacientovi,“ ďalej sa uvádza v liste.

Zamestnanci sú jasne rozrušení tónom mediálneho pokrytia, najmä čo sa týka zahraničných portálov. „Došlo sa k záveru, že lekári z Omska boli porovnávaní s hrdinami Moliereových komédií, pre ktorých boli pijavice hlavnými liečebnými metódami. Je to vulgárna urážka pre lekárov, ktorí zachránili pacientovi život,“ ďalej pokračujú lekári.

„Do 16 minút od prijatia signálu z lietadla prišla sanitka na letisko. 17 minút potom, čo bol pacient prenesený na nosidlách, bol prevezený do lekárskeho strediska pohotovostnej nemocnice v Omsku. 44 hodín lekári bojovali o svoj život. Toto sú fakty, ktoré nemožno poprieť,“ vysvetlil list ďalej.

Sibírski lekári tvrdia, že zachránili Navaľnému život

Vo štvrtok minulého týždňa lietadlo prepravujúce Navaľného uskutočnilo núdzové pristátie v sibírskom meste potom, čo sa náhle cítil zle počas letu do Moskvy. Navaľnyj bol rýchlo prenesený do nemocnice, umiestnený do indukovanej kómy a napojený na ventilátor. V sobotu ráno bol prevezený do Nemecka na ďalšie ošetrenie.

Nemeckí lekári v pondelok vyhlásili, že Navaľnyj bol otrávený. Testy preukázali v jeho tele látku zo skupiny inhibítorov cholínesterázy. Expertný toxikológ z Omsku Alexander Sabayev však neskôr uviedol, že ruskí lekári počas testov nenašli vo jeho krvi žiadne inhibítory cholínesterázy.

Tvrdenie, že Navaľnyj bol otrávený je predčasné

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info