HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Šéf ruského Roskozmosu sa odtrhol z reťaze a predstavil svoju víziu vesmírneho programu

štart rakety sojuz
Ilustračný obrázok / Screenshot YouTube (Юрий Костин)

Šéf ruského Roskozmosu, Dmitrij Rogozin, ponúkol niekoľko interview, v ktorých hovorí o svetlej budúcnosti ruského vesmírneho programu. Jeho ambiciózne plány však môžu zastaviť financie, píše ruský portál rambler.ru.

Rogozin v rozhovore zverejnenom na YouTube uviedol, že jeho vesmírny program má technické prostriedky na to, aby sa dostal s kozmonautmi na Mars, v priebehu 8 až 10 rokov. Stalo by sa tak ale iba v prípade, že by sa vláda rozhodla tento program aj zafinancovať.

Druhým príkladom je vyjadrenie, že Roskosmos je pripravený recyklovať rakety Sojuz, ktoré sú všeobecne lepšie, ako rakety americkej spoločnosti SpaceX. Jeho vidinou je raketa, ktorá sa bude dať použiť až stokrát. Neskôr však svoje vyjadrenie preformuloval.

Pre porovnanie, SpaceX má v pláne svoje rakety využívať 5-krát a do budúcna plánuje predĺžiť ich životnosť na 10-krát. Rogozin tvrdil, že Rusko má v pláne postaviť verziu rakety Sojuz, ktorá by fungovala na pohone s metánovým palivom.

Vesmírna doprava vytvára potrebu nového právneho rámca, tvrdia experti

Bez financií to však pôjde ťažko

Hoci sú vyjadrenia Rogozina ambiciózne, v skutočnosti sa Rusko momentálne spolieha na osvedčené, aj keď už zastarané technológie. V súvislosti s lepším poznaním pozadia ruského vesmírneho programu ide podľa portálu Arstechnica len o prázdne sľuby.

V súčasnosti má ruský vesmírny program len desatinu rozpočtu americkej NASA. Dotácie sa pohybujú na úrovni okolo 176-miliónov rubľov a správy naznačujú, že dôjde ešte aj k skracovaniu tohto malého rozpočtu. Ministerstvo bude údajne škrtať z už aj tak malých dotácií približne 20-miliónov ročne a to po dobu 3 rokov.

11-percentný sklz v dotáciách ovplyvní tvorbu nových rakiet a pokročilých vesmírnych technológií. Inými slovami povedané, ruský Roskosmos nebude mať dostatok financií na dotovanie Rogozinových veľkolepých plánov.

Ruské ponorky spôsobujú medzi americkými analytikmi „hrôzu“ (Vladimir Prochvatilov)

Všetko môže zmeniť vesmírna turistika

Na druhej strane treba povedať, že Rusko má v pláne orientovať sa na vesmírnu turistiku. Aktuálne pohľady sú upriamené konkrétne na rok 2023, kedy má Rusko naplánované najbližšie lety s vesmírnymi turistami, ktoré by mohli priniesť dodatočné zdroje.

Ak by komerčné misie dopadli dobre, tak do budúcna by mohli otvoriť nové možnosti financovania ruského vesmírneho výskumu. Zároveň treba dodať, že vesmírna turistika nie je pre Rusko žiadnou neznámou. Stačí si spomenúť na roky 2001 až 2009, kedy bolo realizovaných 8 komerčných letov tohto typu, za ktorými stálo práve Rusko.

Inými slovami, hoci dnešné slová Rogozina môžu znieť nereálne, tak opak môže byť pravdou. V každom prípade, múdrejší budeme už v najbližších rokoch.  Mimochodom, v obdobnej situácii s nedostatkom financií sa stretla v minulosti aj americká NASA, ktorá problém z veľkej časti vyriešila prostredníctvom  partnerstva so súkromným sektorom. Možno aj toto bude cesta pre Roskosmos.

Ruské jadrové ľadoborce sú v arktickej oblasti neporaziteľné na celé desaťročia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info