HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nositeľka Nobelovej ceny je v Bielorusku predvolaná na výsluch

Na archívnej snímke zo 16. septembra 2014 bieloruská novinárka Svetlana Alexijevičová reční v Minsku. / TASR (AP)

Rusky píšuca rodáčky z Ukrajiny, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevičová je predvolaná v Bielorusku pred vyšetrovateľa ako svedok v trestnom konaní proti Koordinačnej rade občianskej spoločnosti.

Laureátka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevičová má byť prvýkrát oficiálne vypočutá ako verejný kritik kontroverznej hlavy štátu Alexandra Lukašenka v Bielorusku. 72-ročný spisovateľka zasadá v sedemčlennom prezídiu novej Koordinačnej rady pre občiansku spoločnosť. Tento orgán usiluje o pokojnú zmenu politických pomerov v Bielorusku, informuje portál diepresse.com.

Spisovateľka chce odpovedať na otázky vyšetrovateľov aj napriek jej zlému zdravotnému stavu. Alexijevičová požiadala Lukašenka, aby rezignoval „skôr, ako bude príliš neskoro“. Je oficiálne vypočúvaná ako svedok v trestnom konaní proti Koordinačnej rade. Vyšetrovanie sa uskutočňuje po tom, ako Lukašenko oznámil plány na jeho zabitie z dôvodu údajného pokusu o mocenský prevrat v Bielorusku. Rada však “iba” vyzýva výkonný mocenský aparát, aby sa zapojil do celospoločenského dialógu. Lukašenko takéto rozhovory so svojimi oponentmi odmieta a zatýka ich.

Lavrov tvrdí, že niektoré opozičné sily chcú premeniť Bielorusko na druhú Ukrajinu

Dvaja prominentní predstavitelia rady, Olga Kovaľková a Sergej Dilevskij, boli v utorok odsúdení na desať dní väzenia. Zorganizovali protesty proti Lukašenkovi. „Vyzývam bezpečnostné orgány, aby okamžite ukončili tlak na koordinačnú radu a prepustili Kovaľkovú a Dilevského” žiada zo svojho exilu v susednej Litve bieloruská opozičná líderka Svetlana Tichanovskaja.

V utorok večer sa opäť konali protesty proti Lukašenkovi v hlavnom meste Minsk a v ďalších mestách. Nezávislé spravodajské portály informovali o niekoľkých zatknutiach. Polícia varovala pred nelegálnymi zhromaždeniami na Námestí nezávislosti v Minsku. Zatknutia neboli úradne potvrdené.

Generálny štáb v Minsku oznámil, že ozbrojené sily krajiny sú v súčasnosti v plnej bojovej pripravenosti nielen proti vonkajším hrozbám. Armáda je tiež pripravená odvrátiť nebezpečenstvo v samotnej krajine, informoval predstaviteľ štábu Alexander Volfovič s ohľadom na protesty. Mnoho ľudí v Bielorusku sa obáva, že Lukašenko by mohol založiť vojenskú diktatúru.

Európska únia nechce, aby sa Bielorusko stalo druhou Ukrajinou, tvrdí Borrell

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info