HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína protestuje proti údajnému vpádu amerického špionážneho lietadla počas vojenských cvičení

U2 Lockhead
Ilustračný obrázok / Twitter (@Antiwarcom)

Čína protestuje proti údajnému vpádu špionážneho lietadla amerického letectva do bezletovej zóny, do ktorej stíhačka typu Lockheed U-2 vletela počas vojenských cvičení na severe krajiny, informuje portál AP.

V utorkovom vyhlásení čínske ministerstvo obrany uviedlo, že toto konanie „závažne zasiahlo do bežných cvičebných činností“ a „riskovalo zlé vyhodnotenie situácie a dokonca aj neúmyselný incident nad morom“.

„Bol to jasný akt provokácie,“ uviedol hovorca ministerstva Wu Qian. Čína podala prísny protest a požadovala, aby USA takéto kroky neopakovali. Vo vyhlásení niesu uvedené žiadne podrobnosti o čase a mieste cvičenia, ale správa námornej bezpečnosti uviedla, že cvičenia sa začali v pondelok a budú prebiehať do 30. septembra na zálive Bohai východne od Pekingu.

Generálny riaditeľ TikToku Kevin Mayer odstúpil kvôli sporu s Bielym domom (AKTUALIZOVANÉ)

Vzťahy medzi USA a Čínou za posledné desaťročia klesli na najnižšiu úroveň v sporoch týkajúcich sa nespočetných problémov vrátane obchodu, technológie, Taiwanu či Juhočínskeho mora.

Čína vykonáva námorné cvičenia na Juhočínskom mori, na ktoré si nárokuje prakticky v plnom rozsahu, ale na ktoré uplatňuje nároky aj päť ďalších vlád. Čína namieta proti akejkoľvek vojenskej činnosti USA na týchto vodách či nad nimi, najmä proti „slobode plavebných operácií“, počas ktorých lode amerického námorníctva plávajú v blízkosti ostrovov patriacich Číne.

Ďalšie námorné cvičenie sa plánuje od štvrtka do nedele na Východočínskom mori, a to napriek varovaniam týkajúcich sa tajfúnu Bavi, ktorý postihol Kórejský polostrov.

Bill Gates vyhlásil, že presne vie, kedy sa pandémia COVID-19 skončí

Ministerstvo obrany začiatkom tohto mesiaca uviedlo, že v Taiwanskom prielive a okolitých vodách sa uskutočnili bojové cvičenia, ktoré boli „nevyhnutným krokom v reakcii na súčasnú bezpečnostnú situáciu v Taiwanskom prielive a boli určené na ochranu národnej suverenity“.

Čína tvrdí, že Taiwan je jeho územím a hrozí, že použije vojenské sily na to, aby ovládlo ostrov, ktorý je samosprávnou demokraciou a ktorý uzavrel spojenectvo s USA. Washington a Tchaj-pej v posledných rokoch zintenzívnili vojenské a vládne kontakty a tento mesiac sa americký minister zdravotníctva Alex Azar stal najvyšším predstaviteľom USA na návšteve Taiwanu, čo podnietilo čínsky protest.

Východné velenie Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády „ostane vo vysokej pohotovosti a podnikne všetky potrebné opatrenia na boj proti provokáciám a na ochranu národnej suverenity a územnej celistvosti“, uviedol hovorca čínskeho ministerstva Zhang Chunhui.

Šéf ruského Roskozmosu sa odtrhol z reťaze a predstavil svoju víziu vesmírneho programu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info