HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Zemanovi operovali zlomenú ruku. Zostáva v nemocnici a mení program

Miloš Zeman / Facebook (Miloš Zeman - prezident České republiky)

Prezident Miloš Zeman si v utorok večer zlomil ruku a podstúpil operáciu v pražskej nemocnici. „Operácia prebehla štandardným spôsobom a teraz je pán prezident v štandardnej pooperačnej starostlivosti,“ napísal pre iDnes.cz hovorca Jiří Ovčáček. Hrad bude musieť upraviť najbližší program hlavy štátu.

Operácia podľa hovorcu prezidenta trvala 1,5 až 2 hodiny a Zemanovi pri nej v celkovej narkóze lekári fixovali zlomenú ramennú kosť, ktorá spája rameno a lakeť. „Operácia prebehla bez komplikácií,“ potvrdila hovorkyňa vojenskej nemocnice Jitka Zinkeová.

Ako dlho bude musieť Zeman zostať po operačnom zákroku v nemocnici, nie je zatiaľ jasné. Otázka rekonvalescencie je podľa Ovčáčka predčasná, prezidentov program sa však prispôsobí jeho zotavovaniu.

Miloš Zeman poslal list Putinovi

„Komunikuje so svojimi spolupracovníkmi, so svojím okolím, prejavuje záujem o svoj budúci program v najbližších dňoch a týždňoch. Operácia sa podarila, v priebehu dňa sa lekári poradia, ako to bude ďalej s rekonvalescenciou. Tiež sa poradíme na Hrade a predovšetkým s pánom prezidentom, ako to bude s programom,“ uviedol Ovčáček na predpoludnie Českej televízii.

Zrušiť sa zatiaľ musela Zemanova účasť na poklepanie základného kameňa Najvyššieho kontrolného úradu aj stretnutie s kardinálom Dominikom Dukom. Prezidenta sa zrejme nedočkajú ani na južnej Morave, kde mal budúci týždeň počas trojdňovej návštevy začať školský rok na strednej záhradníckej škole v Rajhrade alebo hovoriť s občanmi Hodonína. Sprevádzať ho mala manželka Ivana.

„Ak máte zlomenú ruku a tá ruka je fixovaná, spôsobuje to diskomfort. Som (k návšteve južnej Moravy) skôr skeptický,“ prezradil pre Rádio Z Ovčáček.

Zeman poslal list Putinovi, ocenil hrdinstvo vojakov Červenej armády

Zeman sa zranil v utorok večer. „Pán prezident večer sledoval televízne spravodajstvo a po ukončení nevyužil opory v podobe palice alebo pomoci ochranky, zakopol a zlomil si pravú ruku,“ popísal pre iDnes.cz okolnosti nehody Ovčáček krátko po 23. hodine. „Povedal, že sám zvládne prejsť určitú vzdialenosť, čo robiť nemal,“ rozviedol hovorca pre ČTK.

Podľa neho sa jedná o dôsledok toho, že prezident trpí polyfunkčnou neuropatiou dolných končatín. O prezidentovom úraze informoval Ovčáček na Twitteri v utorok krátko po pol jedenástej večer s tým, že „pán prezident je v kontakte s rodinou a spolupracovníkmi“.

Šesť mesiacov väzenia za porušenie karantény!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info