HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lekársky expert Fauci odmieta možné núdzové schválenie vakcíny proti Covid-19

Na archívnej snímke zo 17. apríla 2020 americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci odchádza z pódia po informovaní o vývoji situácie týkajúcej sa nového typu koronavírusu v Bielom dome vo Washingtone. / FOTO TASR/AP

Anthony Fauci, najvyšší federálny odborník v oblasti zdravotníctva, varoval, že zavedenie vakcíny proti koronavírusu na základe núdzového schválenia by mohlo znemožniť ďalšie testovania, informuje portál RT.

Fauci, riaditeľ Národného ústavu pre alergiu a infekčné choroby, v pondelok v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že očkovacej látke by nemalo byť udelené povolenie na núdzové použitie (EUA) „skôr, ako budeme mať signál o jej účinnosti,“ pričom dodal, že by to mohlo ohroziť iné rôzne testované vakcíny.

„Jedným z potenciálnych nebezpečenstiev, ak predčasne vypustíte vakcínu, je to, že by pre ostatné vakcíny bolo ťažké zapísať ľudí do ich pokusu,“ uviedol Fauci a dodal, že pred udelením schválenia je „absolútne prvoradé definitívne preukázanie, že vakcína je bezpečná a účinná.“

Niekoľko kandidátov na vakcínu proti Covid-19 vstúpilo v posledných týždňoch do rozsiahlych klinických skúšok, vrátane farmaceutických gigantov ako je Pfizer, Moderna Inc, Johnson & Johnson a AstraZeneca PLC, z ktorých každá sa chce prihlásiť až desať tisíc účastníkov.

Bolsonaro nazval novinárov „slabochov“, ktorí by nezvládli Covid-19

Fauciho poznámky prišli potom, čo prezident Donald Trump na Twitteri napísal, že je „pre farmaceutické spoločnosti veľmi ťažké získať ľudí, aby mohli testovať vakcíny a liečivá“.

Zatiaľ čo prezident nespomenul EUA na vakcínu, v pondelkovej správe portálu Financial Times sa uvádza, že administratíva v septembri spúšťa núdzové povolenie na imunizáciu spoločnosti AstraZeneca, pričom citovala vedúceho štábu Bieleho domu Marka Meadowsa a ministra financií Steve Mnuchina. Uviedli, že rozhodnutie bude nakoniec ponechané na FDA.

Na svete je iba 10 krajín, ktoré nemajú nakazených na Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info