fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Tisíce ľudí mali pozitívne testy na koronavírus, hoci neboli nakazení

test covid koronavírus
Ilustračné foto: shutterstock

Tisíce ľudí vo Švédsku dostali nesprávne výsledky testu na nový koronavírus. Spôsobili to nekvalitné testy vyrobené v Číne. Na utorňajšej tlačovej konferencii to uviedli švédski  zdravotnícki predstavitelia, informovala agentúra DPA.

Až 3700 osôb dostalo pozitívne výsledky testu, napriek tomu, že koronavírusom v skutočnosti infikovaní neboli. Nesprávne výsledky sa týkajú najmä ľudí s miernymi príznakmi, ktorí boli testovaní pomocou domácich PCR testov v období od marca do augusta, uviedol švédsky úrad verejného zdravia.

Chyby odhalili dve miestne laboratóriá, ktoré analyzovali účinnosť PCR testov vyrobených v Číne. Tie zistili, že spomínané testy nedokážu rozlíšiť medzi vzorkami s nízkou koncentráciou koronavírusu a negatívnymi vzorkami. Tieto testy jednoducho neboli dostatočne efektívne, konštatovali zdravotnícke orgány. Testy, ktoré vyrobila spoločnosť BGI Genomics, boli distribuované z Číny do celého sveta, upozorňuje agentúra AFP.

Úrad verejného zdravia dodal, že ľudia, ktorí dostali nesprávne výsledky, budú kontaktovaní tento týždeň, a Švédsko zároveň upraví štatistiky nakazených. Švédsko zaznamenalo do utorka celkovo približne 86.900 nakazených a 5814 úmrtí na ochorenie COVID-19.

Španielsko povoláva na pomoc v boji s koronavírusom armádu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info