HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Netanjahu sa vyhol ďalším predčasným voľbám

Ilustračný obrázok zachytáva inštaláciu diela s názvom "Posledná večera", ktoré zobrazuje izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, 29. júla 2020 / TASR (AP)

Poslanci izraelského parlamentu schválili v pondelok večer návrh zákona, na základe ktorého sa hlasovanie o novom rozpočte odložilo o štyri mesiace. Vyhli sa tak novým parlamentným voľbám, uvádzajú agentúry AFP a DPA.

Ak by izraelský parlament (Kneset) zákon neodobril, automaticky by sa totiž musel rozpustiť, približuje DPA.

V súlade s koaličnou dohodou, ktorú po marcových voľbách uzavrela strana premiéra Benjamina Netanjahua Likud s centristickým blokom Modrá a biela (Kachol lavan) súčasného ministra obrany Bennyho Ganca, mal byť nový dvojročný rozpočet schválený do 25. augusta.

Ganc s Netanjahuom sa však na rozpočte nevedeli dohodnúť. Likud žiadal, aby bol z dôvodu pandémie nového koronavírusu prijatý rozpočet len na zvyšok roka 2020. Modrá a biela (Kachol lavan) naopak trvala na dvojročnom rozpočte – na roky 2020 a 2021.

Netnajahu ešte v nedeľu oznámil, že prijal kompromisné riešenie na odklad prijatia rozpočtu, ktoré navrhol Gancov blok. Po tom, ako návrh schválil v druhom a treťom čítaní v pondelok večer aj Kneset, a to pomerom hlasov 67:37, majú teraz koaliční partneri do 23. decembra čas (a teda 120 dní) na to, aby sa na rozpočte dohodli.

3 dôvody, prečo sa ceny ropy v najbližšej dobe nebudú zvyšovať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info