fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pri bombových útokoch na Filipínach zomrelo najmenej desať obetí

tasr

Dva výbuchy v centre mesta Jolo na juhu Filipín v pondelok usmrtili najmenej desať ľudí a najmenej 40 zranili. Agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne zdroje informovala, že sa tak stalo napriek zvýšenej ostrahe v oblasti v dôsledku hrozieb od teroristickej skupiny Abú Sajjáf. 

Prvý útok sa odohral okolo poludnia miestneho času v blízkosti rímskokatolíckej katedrály a poškodil predajňu potravín, obchod s elektronikou a dve policajné vozidlá. Podľa prvej správy bola výbušnina nastražená na zaparkovanom motocykli, informuje agentúra DPA.

K druhému výbuchu došlo asi hodinu po prvom pred bankou na neďalekej ulici. Tentoraz malo ísť o samovražedný útok, pri ktorom zahynula útočníčka a jeden vojak. Tretia, nevybuchnutá bomba sa neskôr podľa polície našla na miestnom trhovisku. Medzi mŕtvymi je najmenej päť vojakov a štyria civilisti. Väčšina zranených je z radov armády a polície.

Po výbuchu plynovodu pri Damašku ostala celá Sýria bez elektrickej energie

K útoku sa zatiaľ nikto verejne neprihlásil, avšak mesto Jolo je považované za baštu skupiny Abú Sajjáf, ktorá je obviňovaná z najhorších útokov na Filipínach. Abú Sajjáf je spriatelená s teroristickou skupinou Islamský štát, ktorá sa v minulosti prihlásila k viacerým útokom na Filipínach. Južný región krajiny je domovom mnohých moslimov v prevažne rímskokatolíckej krajine a má históriu separatistických nepokojov, najmä v meste.

Výbuchy sa odohrali viac ako týždeň po tom, čo polícia zatkla Abduljihada Susukana, jedného z popredných členov skupiny Abú Sajjáf. Susukan je obvinený z viacerých únosov a útokov vrátane vraždy dvoch kanadských občanov v roku 2016. Polícii sa nedávno vzdal po tom, čo dva týždne predtým utrpel zranenia počas ozbrojenej potýčky.

Pri panike na diskotéke v Peru prišlo o život 13 ľudí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info