fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ministerstvo hospodárstva rozširuje možnosť získať dotáciu na nájomné pre podniky v ťažkostiach

Ilustračné foto: Pixabay

Ministerstvo hospodárstva SR rozširuje okruh subjektov, ktoré môžu získať dotáciu na nájomné. Ide o podniky, ktoré boli schémou definované ako podniky v ťažkostiach.

„V pôvodnom návrhu schémy pomoci, ktorý nám Eurokomisia schválila, neboli zahrnuté podniky, ktoré boli v ťažkostiach. Za týmto názvom sa pritom skrýva veľmi komplikovaný vzorec. Aj podniky, ktoré sú zdravé a funkčné, no v čase krízy sa ocitli v núdzi, sú podľa tohto vzorca identifikované ako podniky v ťažkostiach. Preto oznamujeme, že aj podniky, ktoré sú podľa schémy podnikmi v ťažkostiach, bude im môcť byť preplácané nájomné za obdobie, keď boli zatvorené,“ informoval o tom v pondelok na tlačovom brífingu minister hospodárstva SR Richard Sulík.

Pred niekoľkými týždňami spustilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) po odobrení Eurokomisiou preplácanie nájmov. Schéma spočíva v tom, že o koľko percent znížil nájomné prenajímateľ nájomcovi, toľko isto percent prispel štát, až do maximálnej výšky 50 %. „Ak teda napríklad prenajímateľ znížil nájomcovi nájomné za obdobie, keď prevádzky museli byť zatvorené o 50 %, štát mu druhú polovicu doplatil a nájomca nemusel platiť nič. Toto dobre funguje,“ pokračoval Sulík.

Matovič, Kollár a Gröhling čelia trestnému oznámeniu Smeru-SD za kauzu opísaných diplomoviek

Doteraz MH SR prijalo 9 562 žiadostí o dotáciu na nájomné. Vyplatených bolo 3 558 žiadostí v celkovej výške 6,5 mil. eur. „Sme však nemilo prekvapení, očakávali sme vyšší záujem o túto dotáciu. Sú to zatiaľ len tisíce žiadostí, čakali sme však desaťtisíce,“ dodal minister hospodárstva.

Proces prijímania žiadostí rezortom hospodárstva pokračuje až do konca novembra. „Proces teda stále beží a my máme pripravené ďalšie prostriedky. Aj po rozšírení okruhu vyplácania dotácií očakávame zvýšenie záujmu o dotáciu,“ uzavrela poradkyňa ministra Jana Kiššová.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info