HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Minister Krajniak ide pre konflikt s odborármi meniť zákon o tripartite

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a predseda Hospodárskej a sociálnej rady Milan Krajniak počas tlačovej konferencie po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR 24. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martina Kriková

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak chce zmeniť zákon o tripartite. Reaguje tak na neústupčivý prístup predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) pri rokovaniach o minimálnej mzde.

Vyjednávania odborári podľa neho viedli „arogantným spôsobom“. Novelou zákona o tripartite by sa mala podľa Krajniaka zvýšiť reprezentatívnosť sociálnych partnerov. „Aby prípadne aj zástupcovia 1,8 milióna zamestnancov, ktorí nie sú reprezentovaní odbormi, mohli v takomto slušnom tripartitnom dialógu vysloviť svoj názor,“ povedal. Zmeniť by sa mal aj Zákonník práce.

„Stanovili by sme, od akého percenta zamestnancov môžu odbory pôsobiť na pracovisku a viesť kolektívne vyjednávanie,“ tvrdí minister. Ako predbežný návrh predstavil zámer, aby odbory reprezentovali aspoň 20 percent zamestnancov.

Krajniak sa so zamestnávateľmi dohodol na zvýšení minimálnej mzdy na 623 eur

„Aby sa tu nestávalo, že sa niekto tvári, že hovorí za dva milióny ľudí a my nevieme, za koho hovorí, tak nech sa ukáže, za koho hovorí,“ povedal Krajniak. Pri rokovaniach o minimálnej mzde na budúci rok sa podľa neho ukázalo, že odborári od samého začiatku nechceli vyjednávať. „Od samého začiatku zavádzali ostatných sociálnych partnerov, že sú pripravení vyjednávať a až do samého konca zotrvávali na svojich nereálnych požiadavkách,“ povedal minister. KOZ tak podľa neho od začiatku sabotovala sociálny dialóg.

Predstavitelia KOZ opustili pondelkové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR a prerušujú sociálny dialóg. Ako na brífingu uviedol prezident KOZ Marián Magdoško, reagujú tým na konanie ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka, ktorý pozval na individuálne rokovania len zástupcov zamestnávateľov. „Išli sa na 25 minút poradiť, je to bezprecedentné, hrubé porušenie tripartizmu, ktoré nemienime akceptovať,“ povedal šéf odborov. Tripartita rokovala o výške minimálnej mzdy na rok 2021.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak si podľa Magdoška pozval na rokovanie zamestnávateľov po tom, ako mu odborári oznámili nesúhlasné stanovisko. Podľa neho sa išiel Krajniak so zamestnávateľmi poradiť o tom, aký návrh predloží vláda spoločne so zamestnávateľmi. Orgány KOZ podľa neho v najbližších dňoch a týždňoch rozhodnú o ďalších krokoch.

Súdna rada podľa jej predsedu uzavrela šetrenie vo veci rozhodovania sudcu Trubana

„Určite budeme informovať aj našu odborovú centrálu v Bruseli a Medzinárodnú organizáciu práce, pretože považujeme toto konanie za naozaj mimoriadne hrubé porušenie sociálneho dialógu,“ tvrdí prezident KOZ. Poukázal na to, že minister práce sa im na predsedníctve tripartity vyhrážal, že ak nebudú akceptovať jeho návrh, navrhne zmenu zákona o triparitite, aby KOZ nebolo v tripartite jediným zástupcom zamestnancov.

Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová považuje krok ministra práce za bezprecedentné porušenie elementárnych zásad tripartizmu a sociálneho dialógu. „Sociálny dialóg bol budovaný tridsať rokov, a za tridsať rokov sa takáto situácia vyskytla asi len raz, a to bolo počas vlády Vladimíra Mečiara,“ zdôraznila. Rokovať o ministerskom návrhu len so zamestnávateľmi je podľa nej neakceptovateľné. „Minister si zmýlil sociálny dialóg s diktátom,“ povedala. Za takýchto okolností podľa nej odborári nie sú ochotní v sociálnom dialógu pokračovať.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info