HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko vidí malé šance na dosiahnutie dohody s USA o kontrole jadrových zbraní

raketa odpal
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu uviedlo, že vidí len malú šancu na dosiahnutie dohody o kontrole jadrových zbraní so Spojenými štátmi. Informovala o tom agentúra DPA.

„Nevidíme, že sa šance (na dosiahnutie dohody) zvýšia,“ povedal pre agentúru Interfax námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. Dodal, že šance na predĺženie platnosti dohody New START/SNV-III z roku 2010 skôr klesajú.

„Nezdá sa nám, že by americká strana chcela odstúpiť zo svojej pozície, že do budúcich rokovaní musí byť bezpodmienečne zahrnutá aj Čína,“ povedal Rjabkov s tým, že USA od Ruska naďalej chcú neakceptovateľné požiadavky. „Nedôjde k žiadnym unilaterálnym krokom,“ doplnil.

V Astrachani úspešne otestovali ostrú streľbu protilietadlových raketových systémov

Čína tlak zo strany USA, aby sa zapojila do rozhovorov s Ruskom o jadrovom arzenáli týchto troch krajín, už viackrát ignorovala. Rusko a Spojené štáty uzavreli v utorok vo Viedni tretie kolo rozhovorov o kontrole jadrových zbraní. Doteraz však nič nenasvedčuje tomu, že by v rokovaniach došlo k výraznému pokroku, poznamenala DPA.

Na základe dohody START/SNV-III z roku 2010, ktorej platnosť vyprší približne o šesť mesiacov, majú obe krajiny obmedziť počet svojich strategických jadrových zbraní na 1550. Spojené štáty chcú, aby akákoľvek nová dohoda zahŕňala všetky typy jadrových hlavíc, transparentnejšie opatrenia a lepšiu výmenu informácii.

Bielorusko sa využíva ako „trampolína“ k útoku na Rusko, tvrdí Lukašenko

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info