Ministerstvo kultúry navrhuje zmenu vo kvótach pre slovenskú hudbu v rádiách
23 | 08 | 2020 I TASR

Výpočet týkajúci sa kvót pre slovenské hudobné diela vo vysielaní rádií sa zmení, podiel sa má po novom rátať z času vysielania medzi 6.00 h a 24.00 h.


Vyplýva to z návrhu novely zákona o vysielaní a retransmisii a zmene ďalších zákonov, ktorý Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Ďalšie zmeny majú zjednodušiť vysielanie reklamy a sponzoringu, rovnako sa má upraviť licenčné konanie.

"Cieľom navrhovanej právnej úpravy je deregulácia právneho prostredia rozhlasového vysielania, ktorá umožní transformáciu a konsolidáciu trhu, a teda umožní rádiám mať viacero programových služieb a lepšie využívanie frekvenčného spektra," osvetlilo návrh zmien ministerstvo.

V prípade kvót pre slovenské hudobné diela sa zmena týka výpočtu podielu zákonom stanoveného percenta vo vysielaní (25 percent pre súkromné rádiá, 35 percent pre rádiá RTVS). Navrhuje sa, aby sa uvedený percentuálny podiel nepočítal z celkového času vyhradeného vysielaniu hudobných diel za kalendárny mesiac, ale z času, v rámci ktorého sa zarátavajú slovenské skladby do stanoveného podielu, teda v čase medzi 6.00 h a 24.00 h.

Keďže koalícia disponuje ústavnou väčšinou, Štefančík nevidí v odvolávaní členov vlády zmysel
Politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík nevidí v odvolávaní predsedu vlády, ministrov či predsedu Národnej rady SR (NR SR) zmysel, keďže vládna koalícia disponuje ústavnou väčšinou. Uviedol to... Čítať ďalej
23 | 08 | 2020 | SITA


Ďalšie navrhované úpravy sa týkajú podielu reklamy v rozhlasovom vysielaní. Do maximálneho času denného vysielania, ktorý môže byť vyplnený reklamou – 20 percent v prípade súkromných rádií a tri percentá vo vysielaní rozhlasových služieb RTVS, by sa nemalo započítavať dlhšie reklamné oznámenie a ani výzva na pozorné prečítanie poučenia o správnom použití lieku.

"Pozitívnym efektom toho, že vysielanie dlhšieho reklamného oznámenia nebude časovo limitované, bude potenciálne zvýšenie príjmov rozhlasových vysielateľov plynúcich z vysielania reklamy," upozornil rezort kultúry. Zmeny sa majú týkať aj označenia sponzoringu programu či umiestňovania produktov v programe, po novom by ich už rádiá nemuseli uvádzať na začiatku i na konci, ale len na začiatku alebo len na konci programu.

MK v rámci legislatívnych úprav navrhuje už dlhšie avizované opatrenie vypustiť obmedzenie počtu licencií na vysielanie rozhlasových programových služieb, ktoré možno udeliť podľa zákona. Rovnako sa návrh týka prevodu licencie, ktorý má pri dodržaní tých istých podmienok ako pri udelení licencie umožniť transparentný vstup nových subjektov/investorov do existujúcich štruktúr redakcií vysielateľov, ak s takýmto prevodom bude súhlasiť Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR).

Kyselica má zatiaľ dôveru poslancov OĽaNO, čaká sa na výbor na kontrolu Vojenského spravodajstva
Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorých oslovila agentúra SITA, momentálne dôverujú Lukášovi Kyselicovi a neočakávajú, že by sa vzdal pozície poslanca parlamentu za OĽaNO. Čítať ďalej
23 | 08 | 2020 | SITA


"Tento spôsob umožní zachovať vybudovanú infraštruktúru rádia alebo televízie vrátane existujúcich pracovných miest," ozrejmuje MK. Prevod licencie bude možný len pri zlúčení spoločností alebo pri predaji podniku alebo jeho časti, ale výlučne len s činnosťou vysielania programovej služby, teda výlučne s redakciou, respektíve technickým a personálnym zabezpečením vysielania danej programovej služby," dodáva.

Zmena v zákone má tiež umožniť pridelenie frekvencie pre RTVS, pokiaľ si ju verejnoprávny vysielateľ sám skoordinuje, aj skôr ako po dvoch rokoch. "RTVS tak môže efektívnejšie vynakladať prostriedky na vlastné koordinovanie frekvencií tam, kde to potrebuje," dôvodí predkladateľ. Novelizovaný zákon má mať účinnosť od januára 2021.