HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Maduro považuje za „dobrý nápad“ nakúpiť od Iránu rakety

rakety
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Venezuelský prezident Nicolás Maduro povedal v sobotu počas stretnutia s členmi svojho kabinetu, že by bolo „dobrým nápadom“ preskúmať možnosť nákupu balistických striel od Iránu. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

„Nenapadlo mi to,“ uviedol počas stretnutia Maduro v súvislosti s nákupom rakiet od Iránu. Následne povedal ministrovi obrany Vladimirovi Padrinovi Lópezovi, že „vzhľadom na dobré vzťahy Venezuely a Iránu je dobrým nápadom hovoriť s iránskymi predstaviteľmi a zistiť, akými strelami krátkeho, stredného a dlhého doletu disponujú“.

Kolumbijský prezident Iván Duque vo štvrtok s odvolaním sa na informácie spravodajských služieb uviedol, že Maduro sa chystá kúpiť od Iránu riadené strely a kolumbijským ozbrojeným skupinám predáva zbrane vyrobené v Rusku a Bielorusku.

„Mentalita studenej vojny“: Čína zareaguje „potrebnými protiopatreniami“ na rozmiestnenie rakiet USA v ázijsko-pacifickom regióne

Takýto nákup zbraní sa však podľa agentúry Reuters zdá byť málo pravdepodobný vzhľadom na skutočnosť, že Venezuela má v dôsledku sankcií problémy so zabezpečením základných potravín, liekov či pohonných hmôt.

Spojené štáty pred časom uvalili na Venezuelu rozsiahle sankcie s cieľom zbaviť moci venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorého režim USA považujú za nelegitímny. To Venezuelu viedlo k rozšíreniu spolupráce s Iránom, ktorý jej doteraz dodával benzín. Táto juhoamerická krajina má pritom bohaté zásoby ropy, ale pohonné hmoty, ktoré boli roky takmer zadarmo, sa v súčasnosti takmer nevyrábajú a Caracas ich musí dovážať.

„Hladomor biblických rozmerov“ sa blíži kvôli pandémii Covid-19, varuje šéf OSN pre výživu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info