HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Európska únia nechce, aby sa Bielorusko stalo druhou Ukrajinou, tvrdí Borrell

Podporovatelia bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka mávajú národnými vlajkami počas zhromaždenia v Minsku 19. augusta 2020. / TASR (AP)

Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell varoval, že sa nesmie pripustiť, aby sa Bielorusko stalo „druhou Ukrajinou“. Je presvedčený, že je potrebné rokovať s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Brusel odmieta uznať výsledky prezidentských volieb v Bielorusku z 9. augusta, podľa ktorých v nich opätovne zvíťazil Lukašenko, spojenec Ruska. Po ich zverejnení vypukli v Minsku a ďalších bieloruských mestách masové protesty.

Na Ukrajine sa „napätie medzi Európou a Ruskom skončilo streľbou, násilím a územnou dezintegráciou Ukrajiny, ktorá pretrváva dodnes,“ povedal Borrell v rozhovore pre nedeľňajšie vydanie denníka El País. „Dnešným problémom Bielorusov nie je vybrať si medzi Ruskom a Európou, ale získať slobodu a demokraciu,“ povedal Borrell. Európa podľa jeho slov nemá v úmysle zmeniť Bielorusko „na druhú Ukrajinu“.

Európska únia v reakcii na ruskú anexiu Krymu z roku 2014 uvalila sankcie, ktoré zostávajú v platnosti dodnes, pripomenula AFP. Podľa Borrella EÚ musí pokračovať v dialógu s Lukašenkom a jeho situáciu prirovnal k situácii venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorý takisto potlačil opozičné hnutie prejavujúce nespokojnosť.

„Maduro a Lukašenko sa nachádzajú v úplne rovnakej situácii. Neuznávame, že boli legitímne zvolení,“ uviedol Borell. „No či sa nám to páči alebo nie, kontrolujú vládu a musíme s nimi pokračovať v rokovaniach, aj keď neuznávame ich demokratickú legitimitu,“ dodal.

Polovica Rusov nechce vyskúšať prvú vakcínu proti Covid-19 na svete

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info