fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Šéf WHO „dúfa“, že pandémia Covid-19 skončí do dvoch rokov

Zdroj: Pixabay.com

Kríza Covid-19 pravdepodobne nebude čoskoro ukončená, uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo svojej novej prognóze a uviedol, že „dúfa“, že skončí za menej ako dva roky, informuje portál RT.

Vzhľadom na vývoj moderných technológií sa pandémia Covid-19 pravdepodobne skončí rýchlejšie ako smrteľné prepuknutie španielskej chrípky v roku 1918, povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii v Ženeve v piatok. Svet sa však odvtedy stal výrazne globálnejším, čo dáva koronavírusu „väčšiu šancu na rozšírenie“, poznamenal.

Zároveň máme technológiu aj vedomosti na jej zastavenie. Nevýhodou je globalizácia, blízkosť a prepojenosť. Dúfame teda, že túto pandémiu ukončíme za menej ako dva roky.

Súčasné denné počty zistených nákaz budú na Slovensku ešte rásť

Ghebreyesus tiež odsúdil „korupciu“ okolo výroby a distribúcie dôležitých osobných ochranných prostriedkov, predovšetkým tvárových masiek. Akékoľvek nezrovnalosti týkajúce sa týchto zariadení, ktoré pripravujú zdravotníckych pracovníkov o bezpečné vybavenie, sa v skutočnosti rovnajú „vražde“, zdôraznil.

Pomerne ponurá prognóza prichádza po tom, ako vírus už viac ako šesť mesiacov trápil zemeguľu. Podľa najnovších údajov Univerzity Johna Hopkinsa v USA sa celkový počet prípadov na celom svete pohybuje tesne pod hranicou 23 miliónov. V dôsledku Covid-19 zomrelo na celom svete takmer 800 000 ľudí.

USA, Brazília a India zostávajú najviac zasiahnutými krajinami a predstavujú zhruba polovicu zistených prípadov.

Študenti a učitelia na 41 školách v Berlíne boli infikovaní koronavírusom menej ako 2 týždne po ich opätovnom otvorení

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info