fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Prezident Erdogan po Hagii Sofii zmení ďalšie múzeum na mešitu

Ilustračný obrázok / SITA (AP)

Mesiac po tom, ako najvyšší súd v Turecku povolil premenu ikonického chrámu Hagia Sofia v Istanbule na mešitu, tamojšia vláda v piatok učinila rovnaký krok v prípade ďalšieho bývalého byzantského kostola.

Na základe rozhodnutia prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana uverejneného v úradnom vestníku bude slúžiť ako mešita aj Chrám svätého Spasiteľa v Chóre. Kostol nachádzajúci sa neďaleko starobylých mestských hradieb je známy svojimi prepracovanými mozaikami a freskami.

Pochádza zo 4. storočia, hoci súčasnú podobu nadobudol v 11. až 12. storočí. Počas osmanskej nadvlády slúžil ako mešita, kým z neho v roku 1945 nespravili múzeum podobne ako v prípade Hagie Sofie.

Trump označil zjazd demokratov ako najzúfalejší v americkej histórii

Grécke ministerstvo zahraničných vecí dôrazne odsúdilo tento krok a vyhlásilo, že turecké orgány „urážajú charakter“ stavby zapísanej do zoznamu svetového dedičstva. „Je to provokácia voči všetkým veriacim. Naliehame na Turecko, aby sa vrátilo do 21. storočia k vzájomnému rešpektu, dialógu a porozumeniu medzi jednotlivými kultúrami,“ uviedol spomenutý grécky rezort.

Premenu Hagie Sofie na mešitu odsúdili viaceré zahraničné autority vrátane pápeža Františka a pravoslávnych kresťanských lídrov. Podobný postoj sa dá očakávať aj v prípade Chrámu svätého Spasiteľa v Chóre.

Lietadlo s ruským opozičným politikom Navaľným pristálo v Berlíne

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info