fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Mentalita studenej vojny“: Čína zareaguje „potrebnými protiopatreniami“ na rozmiestnenie rakiet USA v ázijsko-pacifickom regióne

Ilustračný obrázok / tasr

Peking varoval USA pred nasadením svojich pozemných rakiet v ázijsko-tichomorskom regióne, pričom sľúbil, že podnikne „protiopatrenia“ a vyhráža sa všetkým štátom, ktoré sú vlastníkmi takýchto zbraní, že ponesú následky, informuje portál RT.

„Pokus USA o nasadenie rakiet stredného doletu na pevnine je v súlade s jej rastúcou vojenskou prítomnosťou v ázijsko-tichomorskom regióne a takzvanou indo-tichomorskou stratégiou v posledných rokoch, čo je typickým prejavom mentality studenej vojny,“ uviedol v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian.

„Slová a činy Washingtonu“ za posledné roky vo veľkej miere prispeli k narušeniu globálnej a regionálnej stability, ako aj k ovplyvňovaniu „medzinárodného procesu kontroly zbraní a podkopávania vzájomnej dôvery medzi hlavnými krajinami“, uviedol úradník.

„Čína rozhodne nesúhlasí s plánom USA nasadiť rakety stredného doletu na pevninu v ázijsko-pacifickom regióne a vyjadruje poľutovanie nad častým tlakom na čínskych susedov a očividné provokácie pred čínskou hranicou,“ ďalej poznamenal Zhao.

USA: Bývalého príslušníka Zelených baretov obvinili zo špionáže pre Moskvu

Akýkoľvek pokus skutočne presadiť plánované nasadenie rakiet prinúti Čínu, aby podnikla „potrebné protiopatrenia“ proti USA, varoval hovorca bez toho, aby poskytol ďalšie podrobnosti. Spojenci USA, ktorí takéto rakety povoľujú na svojej pôde, budú tiež predmetom pekinskej reakcie.

„Vyzývame tiež krajiny v regióne Ázie a Tichomoria, aby si triezvo uvedomovali skutočný úmysel a vážne následky amerického pohybu a aby sa zdržali konania, pri ktorom budú americkým pešiakom,“ uviedol Zhao.

Vyhlásenie prišlo ako reakcia na poznámky, ktoré nedávno urobil osobitný vyslanec pre kontrolu zbraní Marshall Billingslea v rozhovore s japonskými médiami. Predstaviteľ prehlásil, že USA majú v úmysle diskutovať o nasadení rakiet s niektorými ázijskými krajinami.

Boj proti Rusku je jediným dôvodom existencie NATO, prehlásil Lavrov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info