fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Lukašenko armáde nariadil, aby používala „čo najprísnejšie opatrenia“

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v Minsku v nedeľu 16. augusta 2020. / TASR (AP)

Lukašenko vyhlásil, že zahraničné sily sa pokúšajú v Bielorusku vyvolať revolúciu.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko nariadil v sobotu armáde, aby na ukončenie pokusov o údajné zvrhnutie jeho vlády a ochranu teritoriálnej integrity krajiny používala „čo najprísnejšie opatrenia“. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na bieloruské štátne médiá.

Lukašenko na vojenskej základni v meste Hrodna na západe krajiny neďaleko hraníc s Poľskom a Litvou vyhlásil, že zahraničné sily sa pokúšajú v Bielorusku vyvolať revolúciu. „Je jasné, že vnútropolitickou situáciou v krajine otriasa plán na (zosnovanie) farebnej revolúcie,“ citovala Lukašenka tlačová agentúra Belta.

Umelá inteligencia porazila skúseného pilota F-16 (VIDEO)

Po zverejnení výsledkov sporných prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta a Lukašenko v nich podľa oficiálnych údajov získal 80 percent hlasov, vypukli v Minsku a ďalších bieloruských mestách masové protesty. Najmä v prvých dňoch voči demonštrantom tvrdo zasiahli bezpečnostné zložky. Polícia zadržala približne 7000 osôb. Mnohí z prepustených uviedli, že ich vo väzbe mučili. Viacerí demonštranti zomreli za nevyjasnených okolností.

Európska únia voľby v Bielorusku označila za neslobodné a nespravodlivé a odsúdila násilné zásahy zo strany polície. Štátni predstavitelia podľa EÚ počas protestov použili „neprimerané a neprijateľné násilie“.

V obci Tomášov nahlásili explóziu, ktorá poškodila bankomat

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info